Pääkaupunkiseudun rakennusvalvonta kehittää toimintaansa

Helsingin Savoy-teatteri täyttyi tiistaina 17.11. ihmisistä, kun yli 500 rakennus- ja kiinteistöalan ammattilaista otti osaa pääkaupunkiseudun rakennusvalvontaviranomaisten järjestämään Rakennusvalvonnan ajankohtaisseminaariin. Seminaarissa kuultiin puheenvuoroja niin rakennuslupakäytäntöjen muutoksista kuin rakennusvalvonnan toiminnastakin.

Seminaarin avasi Helsingin apulaiskaupunginjohtaja Anni Sinnemäki. Sinnemäki pohdiskeli puheenvuorossaan pääkaupunkiseudun tulevaa kehitystä ja sen vaikutusta esimerkiksi uudis- ja korjausrakentamiseen. Rakentamiselle luovat tulevaisuudessa paineita muun muassa väestön pakkautuminen pääkaupunkiseudulle ja toisaalta esimerkiksi energiankäyttölinjaukset.

Sinnemäen lisäksi seminaarissa kuultiin puheenvuoroja muun muassa Helsingin ja Vantaan rakennusvalvonnan, Verohallinnon sekä muutaman yrityksen edustajilta. Keskeisiksi teemoiksi nousivat muuttuvat rakennuslupakäytännöt ja lainsäädäntö, luvattoman rakentamisen torjuntakeinot sekä sähköinen asiointi osana rakennusvalvonnan toimintaa. Seminaarin alkupuolella keskityttiin yleisiin rakennusvalvontaan liittyviin asioihin ja loppuosa oli omistettu pientalorakentamiselle.

Seuraavassa on muutama poiminta seminaarin puheenvuoroista:

  • Hallitus on käynnistänyt normienpurkutalkoot, mutta rakentamisessa normeista ei päästä täysin eroon. Reaalimaailmasta kumpuavat – esimerkiksi energiatehokkuuteen ja hyvään sisäilmaan liittyvät – vaatimukset tekevät rakentamismääräyksistä monipolvisia. Anni Sinnemäki, Helsingin kaupunki.
  • Märkätilahankkeisiin ei tarvita Helsingissä enää rakennuslupaa, jos työt tehdään olemassa olevissa huoneistoissa (ei koske suojeltuja ja kosteusvaurioituneita huoneistoja). Tämä lisää taloyhtiöiden hallitusten ja isännöitsijöiden vastuuta korjaushankkeiden asianmukaisesta toteuttamisesta. Asunto-osakeyhtiölakia on noudatettava täydellisesti. Lauri Jääskeläinen, Helsingin rakennusvalvonta.
  • Jos korjattavissa tiloissa on kosteusvaurio, rakennusluvan tarve kannattaa selvittää rakennusvalvonnasta. Jos vaurio on vähäinen, rakennuslupaa ei välttämättä tarvita. Ilkka Rekonen, Vantaan rakennusvalvonta.
  • Verottajalle tehtäviä rakentamisilmoituksia yksinkertaistetaan vuodenvaihteessa. Muutokset kohdistuvat ilmoitettaviin urakkatietoihin, mutta eivät tässä vaiheessa työntekijätietoihin tai kotitalouksien tekemiin ilmoituksiin. Kristiina Virmajoki, Verohallinto.
  • Ilman rakennuslupaa rakentaminen on harvoin tarkoituksellista. Usein taustalla on tietämättömyys tai väärintulkinta luvan tarpeesta, ja asia ratkeaa rakennusvalvonnan neuvonnalla. Minna Mättö, Helsingin rakennusvalvonta.
  • Rakentamisessa tulee noudattaa rakennuslupaa ja sen liitteitä. Mikäli tulee tarve poiketa luvasta, siitä pitää ilmoittaa välittömästi rakennusvalvonnalle. Ilmoituksen tekoa ei kannata lykätä, sillä se voi johtaa töiden keskeyttämiseen, työmaan viivästymiseen ja jopa rakenteiden purkamiseen. Risto Levanto, Helsingin rakennusvalvonta.
  • Kiinteistövakuutus korvaa vain äkilliset ja ennalta arvaamattomat vahingot. Suojeluohjeiden (esim. paloturvallisuusmääräykset) laiminlyönti vaikuttaa korvattavuuteen, jos se on aiheuttanut vahingon tai laajentanut sitä. Kirsi Yrttiaho, OP.
  • Vantaa on sähköistänyt rakennuslupa-asiointiaan. Lupapiste.fi-palvelussa hoidetaan mm. rakennuslupaan liittyvät lausunnot ja viestintä, ja myös korjaushankkeeseen liittyvät asiakirjat ladataan palveluun. Näin luvan etenemistä voi seurata 24/7. Pasi Timo, Vantaan rakennusvalvonta.
  • Lupapiste.fi on käytössä jo lähes sadassa kunnassa. Ympäristöministeriön tilaaman palvelu on kehitetty helpottamaan rakennuslupa-asiointia. Ilona Liesmäki, Solita Oy.
  • Halvin tarjous rakentamisessa ei ole aina se laadukkain. Esko Lindblad, Suomen Sisäilmakeskus Oy.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Helsingin rakennusvalvontapalvelut

19.11.2024

Helsingin rakennusvalvontapalvelut uuden edessä

Kiinteistöliitto Uusimaa tapasi kesäkuun puolessa välissä Helsingin kaupungin rakennusvalvontapalveluiden ohjausryhmän osana tiivistä yhteistyötä. Kuulumisten vaihdon lisäksi puhuttiin päivittyvästä rakentamislaista ja lupaprosessin kehittämisestä.

11.4.2025

ISA-järjestelmän tulevaisuus puntarissa – yhdistyksen toiminta siirtyi vuodenvaihteessa Isännöintiliittoon

Isännöinnin Auktorisointi ISA ry:n hallitus päätti viime vuoden lopulla siirtää yhdistyksen operatiivisen toiminnan Isännöintiliitolle. ISA jatkaa toimintaansa, mutta tulevaisuus on vielä auki.

5.5.2025

Pääkaupunkiseudun varautumista sään ääri-ilmiöihin syytä kehittää

Pääkaupunkiseudun kaupungit ovat varautuneet sään ääri-ilmiöihin vain osittain. Esimerkiksi suunnitelmien ajantasaisuus vaihtelee. Sään ääri-ilmiöiden riskit ovat paikallisia, joten varautumisenkin tulee olla paikallista.

23.1.2025

Sekajätteen määrä väheni hieman pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun asukkaat tuottivat viime vuonna sekajätettä 125,6 kiloa henkeä kohti. Määrää voisi HSY:n mukaan helposti vähentää, sillä yli 70 prosenttia sekajätteestä on kierrätyskelpoista materiaalia. Biojätteen osuus sekajätteestä on keskimäärin 33,1 prosenttia eli noin 42 kiloa asukasta kohden vuodessa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti