Tilintarkastuskertomus ja toiminnantarkastuskertomus

Jos taloyhtiössä on valittuna sekä tilintarkastaja että toiminnantarkastaja, niin he molemmat antavat omat tarkastuskertomuksensa. Tämä johtuu siitä, että laissa ja muissa määräyksissä on määritelty erilaiset asiat ja eri tavoin esille tuotaviksi tilintarkastuskertomuksessa ja toiminnantarkastuskertomuksessa.

Tilintarkastuskertomus on ammattilaisen eli KHT- tai HTM -tilintarkastajan tekemä tarkastuskertomus. Tilintarkastuskertomuksen sisältö ja muoto on määritelty hyvin tarkkaan.

Toiminnantarkastuskertomuksen laatii toiminnantarkastaja, joka on yleisimmin osakkeenomistajien keskuudesta valittu henkilö. Toiminnantarkastuskertomuksen sisällöstä löytyy laista määräyksiä asioita, mutta mitään määrämuotoa sille ei ole asetettu.

Kiinteistöliitto on julkaissut taloyhtiöiden käytettäväksi toiminnantarkastuskertomuksen -mallin, joka on vapaasti käytettävissä:

[gview file=”https://www.kiinteistolehti.fi/wp-content/uploads/sites/9/2017/06/Toiminnantarkastuskertomus_malli.doc” height=”1100px” width=”750px”]

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

7.10.2025

Lemmikit taloyhtiössä –  huomioi nämä seikat

Pienet jyrsijät tai matelijat harvoin aiheuttavat taloyhtiössä keskustelua, sillä naapuri ei usein edes havaitse niiden olemassaoloa. Sen sijaan koirien haukkuminen, jätökset tai vapaana olo voi synnyttää erimielisyyksiä taloyhtiön asukkaiden keskuudessa.

18.9.2025

Syyskuun Suomen Kiinteistölehti juhlii satavuotista taivaltaan

Syyskuun Suomen Kiinteistölehti on satavuotisjuhlanumero, jossa kerromme samanikäisestä As Oy Agrikolankatu 7:stä Helsingin Kalliossa. Haastattelemme ministeri Sari Multalaa, joka kannustaa taloyhtiöitä energiatehokkuustoimiin. Vierailemme myös As Oy Helsingin Sompasaaren Pookissa, joka päätyi irtisanomaan isännöintisopimuksensa.

17.4.2025

Huhtikuun Kiinteistölehti selvittää korjausrakentamisen suhdanteita

Huhtikuun Kiinteistölehti tutustuu taloyhtiön laajaan linjasaneeraushankkeeseen Helsingissä sekä rivitaloyhtiön salaojaremonttiin Kirkkonummella. Lisäksi Katariina Haigh kertoo, mikä isännöinnissä maksaa ja olisiko jotain siitä järkevää tehdä hallituksen omin voimin.

Espoolaisen taloyhtiön laaja peruskorjaus tehtiin KVR-urakkana.

30.9.2025

Espoolaisen taloyhtiön laaja peruskorjaus tehtiin KVR-urakkana

Espoolaisen As Oy Kirstilaxin peruskorjaus toteutettiin urakkamallilla, jossa urakoitsija vastaa sekä töiden suunnittelusta että tekemisestä. Onnistumisen edellytyksenä on saumaton yhteistyö taloyhtiön, urakoitsijan ja valvojan kesken.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti