Vuoden 2029 loppuun mennessä 2G-mobiiliverkot suljetaan Suomessa, mikä vaikuttaa erityisesti kiinteistöjen turvallisuus- ja talotekniikkaan.
Taloyhtiöiden tulee päivittää 2G-verkkoon perustuvat laitteet ja järjestelmät 4G- tai 5G-yhteyksiä käyttäviksi tai kiinteällä verkkoyhteydellä toimiviksi.
Tämä on tekoälyn avulla tuotettu, toimittajan tarkistama tiivistelmä.
Suomessa toisen sukupolven mobiiliverkot eli 2G-verkot suljetaan vuoden 2029 loppuun mennessä. Muutos vaikuttaa kiinteistöjen turvallisuus- ja talotekniikkaan. Verkon sulkemiseen kannattaa varautua ajoissa, muistuttaa Suomen Pelastusalan Keskusliitto (SPEK).
Teleyritysten velvollisuus ylläpitää 2G-verkkoja päättyy vuoden 2029 lopussa. Taloyhtiöissä on paljon laitteita ja järjestelmiä, jotka toimivat vain 2G-verkoissa. Ne tulee vaihtaa laitteisiin, jotka tukevat 4G- tai 5G-verkkoa tai toimivat kiinteällä verkkoyhteydellä.
– Eri järjestelmien valvonta-, hälytys- ja ohjaustietoja on voinut jäädä 2G-verkkojen varaan ilman, että asiaa on tunnistettu. Laitteet tulisi tunnistaa ja yhteydet päivittää, sanoo SPEKin palontorjuntatekniikan asiantuntija Lauri Lehto.
Suomen Kiinteistölehti kirjoitti aiheesta viime marraskuussa.
Paloilmoittimien yhteyksissä voi olla ongelmia
3G-verkot ajettiin alas vuoden 2024 aikana. Silloin osa vanhoista vain 3G-verkkoa tukevista laitteista siirtyi käyttämään 2G-verkkoa. Myös nämä laitteet tai niiden yhteydet tulee päivittää.
3G-verkkojen alasajo aiheutti haasteita palontorjuntatekniikan yhteyksille, ja sama riski liittyy 2G-verkkojen sulkemiseen.
– Muutos voi hidastaa paloilmoittimien ja sammutuslaitteistojen palo- ja vikailmoitusten välittymistä hätäkeskukselle sekä huolto- ja valvontailmoitusten välittymistä laitteiston hoitajalle, Lehto huomauttaa.
Pelkkä liittymän päivittäminen ei riitä, vaan yhteyksien toimivuus on testattava käytännössä.
– On tärkeää testata yhteyksien toimivuus vaatimusten ja kunnossapito-ohjelmien mukaisesti, erityisesti hätäkeskuksen suuntaan, Lehto toteaa.
Nämä kiinteistössä sijaitsevat laitteet saattavat käyttää 2G-yhteyttä:
– paloilmoitin- ja sammutuslaitteistot
– hälytysjärjestelmät ja turvapuhelimet
– etäkäyttöön, hallintaan ja huoltoon liittyvät laitteet ja mobiiliverkot
– tekstiviestiohjauksella toimivat ohjaukset, kuten portit tai ovet
Pelastussuunnitelma on taloyhtiön tärkein työkalu arjen turvallisuuden ja varautumisen hallinnassa. Se kokoaa yhteen tiedot taloyhtiön turvallisuusriskeistä, toimintaohjeista ja vastuista.
Uuden sukupolven Safetum Pelastussuunnitelma -palvelu on nyt julkaistu – ja se vie varautumisen aivan uudelle tasolle. Sano hyvästit tylsille pelastussuunnitelmille ja ota käyttöösi ennennäkemätön Pelastussuunnitelma-palvelu, josta asukkaatkin kiittävät.
Leikkipaikkojen turvallisuus on syytä varmistaa myös lumisena vuodenaikana. Seuraa sääolojen ja niiden muutosten vaikutusta leikkipaikan turvallisuuteen ja toimi tilanteen mukaan.
Latausasemien rakentaminen tai aurinkosähkön asentaminen on yhä useamman taloyhtiön suunnitelmissa. Vanhojen sähköjärjestelmien teho ja turvallisuus eivät välttämättä uudistuksiin taivu. Silloin on syytä miettiä sähköremonttia, sanoo STULin tekninen johtaja Esa Tiainen.
Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista
Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään