Asuinrakennuksille tarkoitetun sähköautojen latausinfra-avustuksen määräraha on loppunut, kertoo Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Ara. Pieniä summia määrärahaa saattaa vielä vapautua hakemusten käsittelyn aikana.
Haku suljetaan tänään tiistaina 19. joulukuuta klo 23.59, minkä jälkeen uusia hakemuksia ei pysty enää lähettämään Aralle. Avustukselle ei ole näköpiirissä jatkoa vuonna 2024, joten avustushakemus kannattaa lähettää välittömästi.
Käsittelyä odottavia sähköautojen latausinfra-avustushakemuksia on noin 530 kappaletta. Joulukuussa jätetyn hakemuksen arvioitu käsittelyaika on noin 4 kuukautta. Ara käsittelee parhaillaan syyskuussa 2023 lähetettyjä hakemuksia.
Ara myöntää avustuksia taloyhtiöille sähköautojen latauspisteiden edellyttämiin kiinteistöjen sähköjärjestelmien muutoksiin. Avustukselle ei ole myönnetty uutta määrärahaa vuodelle 2024.
Avustusta enintään 35 prosenttia kustannuksista
Latausinfra-avustuksen suuruus on 35 prosenttia hankkeen arvonlisäverollisista kustannuksista, kuitenkin enintään 90 000 euroa hakijaa kohden. Avustuksen määrää laskettaessa kustannuksia huomioidaan enintään 4 000 euroa latausvalmiutta kohden.
Avustuksen saamisen edellytyksenä on, että asuinyhteisö rakentaa toiminnallisen latausvalmiuden vähintään viidelle latauspisteelle tai kaikille autopaikoille, jos taloyhtiössä on alle viisi autopaikkaa. Avustusta voi saada myös latauslaitteiden hankintaan, jos ne tulevat taloyhtiön omistukseen.
Avustettava minimitoteutus on sähkökeskukselta viidelle autopaikalle saakka tulevat, vähintään 11 kW tehon kestävät sähkönjohtimet.
Laki velvoittaa valmiuden luomiseen
Vuoden 2020 loppupuolella tuli voimaan laki rakennusten varustamisesta sähköajoneuvojen latauspisteillä ja latauspistevalmiuksilla sekä automaatio- ja ohjausjärjestelmillä.
Niin sanottu latauspistelaki velvoittaa kaikkia uusia asuinrakennuksia, joissa on vähintään viisi pysäköintipaikkaa, asentamaan erillisen latauspistevalmiuden jokaiselle pysäköintipaikalle.
Vanhoissa taloyhtiöissä latauspistevalmius tulee luoda laajamittaisen korjauksen yhteydessä.
Sen sijaan sähköauton latauspiste on pakollista asentaa ensi vuoden loppuun mennessä sellaisiin ei asuinkäytössä oleviin rakennuksiin, joiden yhteydessä on yli 20 pysäköintipaikkaa rakennuksen sisällä tai samalla kiinteistöllä.
Taloyhtiöistä velvoite koskee esimerkiksi asunto-osakeyhtiöitä, jotka omistavat yli 20 pysäköintipaikalla varustetun erillisen liikehuoneiston.
Lue lisää: Laki määrää taloyhtiöt asentamaan latauspisteitä
Liikehuoneisto taloyhtiössä? Latauspiste ehkä pakollinen ensi vuonna
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään