Miten osakeluettelon siirto vaikuttaa yhtiökokouksiin?

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Niiden lukuisten yhtiöiden osalta, jotka ovat siirtäneet osakeluettelonsa Maanmittauslaitokselle, sovelletaan osakkaan äänioikeudesta uusia säännöksiä. Näiden mukaan osakkaan äänioikeuden edellytys on pääsääntöisesti se, että osakas on yhtiökokousta edeltävänä päivänä merkittynä osakeluetteloon tai osakehuoneistorekisteriin. Tarkoituksena on helpottaa yhtiökokousmenettelyä, sillä rekisterimerkintä on helppo selvittää. Pääsääntöön on kuitenkin jälleen poikkeuksia.

Pääsääntöä ei sovelleta, jos osakas on saanut omistusoikeuden yhtiön osakkeisiin ennen, kuin yhtiö siirsi osakeluettelon Maanmittauslaitokselle, eikä osakasta ollut ehditty rekisteröidä osakeluetteloon ennen siirtoa. Ellei osakas näissä tilanteissa ole ehtinyt rekisteröityä osakehuoneistorekisteriin, sovelletaan edelleen vanhoja säännöksiä, joiden mukaan osakas saa äänioikeuden yhtiökokouksessa, jos hän esittää yhtiölle saannostaan luotettavan selvityksen.

Toisen poikkeuksen muodostavat kuolinpesät. Jos osakas menehtyy, eikä osakas ole sitä ennen ehtinyt rekisteröidä omistustaan osakehuoneistorekisteriin, sovelletaan vanhoja säännöksiä. Vanhojen säännösten mukaan kuolinpesän osakkaalle tulee antaa äänioikeus, mikäli hän esittää yhtiölle valtakirjat muilta pesän osakkailta sekä perukirjan sukuselvityksineen taikka perukirjan, jonka osakasluettelon viranomainen on vahvistanut.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Niklas Lindberg

Kirjoittaja on lakimies ja varatuomari Kiinteistöliitto Uusimaa ry:ssä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

sähkönsiirron tehomaksut

16.6.2025

Tehomaksut nostavat taloyhtiöiden sähkökustannuksia

Sähkönsiirron tehomaksuja peritään nykyisin yhä useammin myös taloyhtiöiden kiinteistösähkön siirrosta. Tehomaksut ovat keskimäärin nostaneet kiinteistösähkön kokonaiskustannuksia niissä taloyhtiöissä, joissa maksua peritään.

26.2.2026

Vakuutena olevien osakekirjojen sähköistämistä halutaan helpottaa

Pankissa lainan vakuutena olevien paperisten asunto-osakekirjojen siirtämistä sähköiseen rekisteriin halutaan helpottaa. Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi osakekirjojen sähköistämisen massa-ajona.

sähköautojen latauslaitteiden myynti laski.

14.11.2025

Taloyhtiö voi maksaa tehomaksua tietämättään – vältä turhat maksut

Moni taloyhtiö maksaa sähkönsiirron tehomaksua, vaikka yhtiön sähkönkulutus ei sitä edellyttäisi, kertoo Isännöintiliitto. Tehomaksu on osa sähkönsiirron hinnoittelua, jolla pyritään tasaamaan kulutushuippuja. Sitä peritään, jos kiinteistössä tarvitaan paljon sähkötehoa yhtä aikaa.

osakkaat mukaan yhtiökokoukseen

1.4.2026

Yhtiökokouskausi on käynnissä – näin houkuttelet osakkaat mukaan päätöksentekoon

Miten osakkaat saadaan osallistumaan yhtiökokoukseen? Tähän ikuisuuskysymykseen antaa vinkkejä kolme kokenutta taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaa. Avainsanoja ovat avoimuus, lähestyttävyys ja tiedottaminen.