Isännöitsijäbarometri: työhyvinvoinnissa parannettavaa

Tuoreen selvityksen mukaan isännöitsijöiden työssä jaksamisessa on isoja eroja. Neljäsosa isännöitsijöistä voi työssään hyvin, mutta reilu kolmannes isännöitsijöistä kamppailee jaksamisongelmien kanssa.

Isännöintiyrityksen sisäisen yhteistyön lisääminen on selvityksen mukaan avaintekijä henkilöstön tukemisessa. Isännöitsijäbarometri osoittaa, että isännöitsijät pitävät tärkeänä hyvää johtamista: selkeitä tavoitteita, parempaa töiden organisointia ja palautetta.

– Yrityksessä tarvitaan selkeät prosessit, jotta työntekijän ei tarvitse joka kerta selvittää ja miettiä, miten joku asia tehdään. Näin jokainen myös tietää, mitä häneltä odotetaan ja johtaminenkin on yksinkertaisempaa, sanoo johtaja Juha-Pekka Manninen Isännöintiliitosta.

Hyvinvoiva henkilökunta, hyvä tiimityö ja toimivat prosessit näkyvät asiakkaille parempana ja nopeampana palveluna. Jatkossa tulevat menestymään ne yritykset, joissa henkilökunnasta huolehditaan vastuullisesti.

– Alkuvuodesta haastattelimme isännöintiyritysten johtajia. Kävi selvästi ilmi, että isännöintiyrityksissä esimiehillä ja johtajilla on liian vähän aikaa johtamiseen ja kehittämiseen. Aikaa saa lisää kehittämällä toimintaa systemaattiseen suuntaan, kertoo johtaja Marjut Joensuu Isännöintiliitosta.

Isännöinti on vaativa ja monipuolinen ala, eikä yksi ihminen millään voi osata kaikkea. Alalla on paljon mikroyrityksiä, mutta harva isännöitsijä tekee työtään yksin. Pienessä yrityksessä tiimi voi koostua alihankkijoista ja yhteistyöverkostoista.

Isännöintiliitto teki Isännöitsijäbarometrin kesäkuussa 2018 ja siihen vastasi 134 isännöintialan ammattilaista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

rivitalon paloturvallisuus

2.6.2025

Nämä ovat rivitalon paloturvallisuuden suurimmat ongelmakohdat

Rivitaloissa on havaittu epätiiveyttä palo-osastoivien rakennusosien liitoksissa. Tällöin tulipalo pääsee savun ja palokaasujen mukana liitoksen läpi palo-osastosta toiseen. Toinen vaaranpaikka ovat räystäät ja pitkät katokset.

kiinteistöhoitopalveluiden kilpailutus

31.1.2025

Taloyhtiöt kilpailuttivat kiinteistönhoitopalvelut yhteistyönä – tuloksena huomattavat säästöt

Helsingin Pihlajistossa 15 taloyhtiötä yhdisti voimansa kiinteistönhoitopalveluiden kilpailuttamiseksi. Kilpailutuksella saavutettiin niin säästöjä kuin laadukkaampaa palvelua.

asuntokauppalain päivitys

7.4.2025

Miksi asuntokauppalain päivitys on tarpeen?

Nykyisessä asuntokauppalaissa on useita kohtia, jotka eivät vastaa tämän päivän rakentamisen ja asuntokaupan tarpeita. Uudistuksen myötä odotetaan selkeämpiä säännöksiä, jotka parantavat ostajien ja asunto-osakeyhtiöiden asemaa.

Tilaajille

23.10.2025

Kaupallinen yhteistyö

Miten taloyhtiö voi hyödyntää pelastussuunnitelmaa asukasviestinnässä?

Pelastussuunnitelma on taloyhtiön tärkein työkalu arjen turvallisuuden ja varautumisen hallinnassa. Se kokoaa yhteen tiedot taloyhtiön turvallisuusriskeistä, toimintaohjeista ja vastuista.

Safetum

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti