Kestävä kehitys paraatimarssilla Tanskan toimitilarakentamisessa

Sertifioidut rakennukset ovat yhä tärkeämmässä osassa Tanskan toimitilamarkkinoilla, kertoo Tanskan kiinteistöliiton Ejendomsforeningen Danmarkin lehti Huset helmikuun numerossaan.

Saksassa kehitetyn DGNB-sertifikaatin mukaisia rakennuksia oli Tanskassa tämän vuoden alussa 36, joista parikymmentä oli uusia toimistotaloja. Lisäksi 26 muuta kiinteistöä on valmistumassa sertifioituina, sekä uudisrakennuksia että peruskorjauskohteita. DGNB-sertifikaatti otettiin Tanskassa käyttöön vuonna 2012. Kotimaassaan Saksassa se on yleistynyt myös peruskorjausten yhteydessä: vuonna 2015 oli jo kolmannes sertifioinneista olemassa olleiden rakennusten korjauksia DGNB:n mukaisiksi. Tanskassakin luku nousi viime vuonna 15 prosenttiin.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asuntokauppa hidastuu edelleen

17.6.2026

Rakli: Asuntojen hinnat jäämässä miinukselle tänä vuonna 

Suurimmissa kaupungeissa omistus- ja vuokra-asunnoista on edelleen liikatarjontaa, ja asuntojen hinnat laskevat viime vuodesta. Tiedot ilmenevät Raklin asuntomarkkinakatsauksesta.

16.3.2026

Vain kolmannes muovista kierrätykseen – taloyhtiö, tässä voit säästää

Viime vuonna pantittomista muovipakkauksista lajiteltiin muovinkeräykseen vain hieman yli kolmannes. Suurin osa muovista päätyy edelleen sekajätteeseen. Väärin lajiteltu muovi maksaa Suomelle joka vuosi 90 miljoonaa euroa.

10.10.2025

Kysely: Vuokranantajien ostoaikeet selvässä kasvussa

Sijoitusasuntojen ostoaikeet ovat nousseet selvästi. Reilu 28 prosenttia kyselyyn vastanneista kertoo aikovansa ostaa sijoitusasunnon. Kehitysnäkymiltään vahvimpana kaupunkina pidetään Rovaniemeä.

asuntokauppa kasvoi

19.1.2026

Asuntokauppa kasvoi viime vuonna – myyntiajat pysyivät pitkinä

Viime vuonna Suomessa tehtiin reilut 10 prosenttia enemmän asuntokauppoja kuin edeltävänä vuonna, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliitto asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen hinnat ovat laskussa ja myyntiajat pitkiä, mitä selittää suuri tarjonta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti