Vapaarahoitteiset vuokrat kääntyivät laskuun viime vuonna
Teksti Suomen Kiinteistölehti
Kuvat Pekka Rousi
Juttu tiivistettynä
Vuokramarkkinoilla vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen tarjonta kasvoi ja vuokrat laskivat koko maassa vuonna 2025.
Tarjonta ylittää kysynnän johtuen vilkkaasta vapaarahoitteisesta rakentamisesta ja ARA-asuntojen valmistumisesta.
Vuokra-asuntojen markkinointiajat pysyivät lähes ennallaan, mutta alueelliset erot ovat suuret.
Tämä on tekoälyn avulla tuotettu, toimittajan tarkistama tiivistelmä.
Viime vuosi oli vuokramarkkinoilla poikkeuksellisen vaikea, selviää Suomen Vuokranantajien vuokramarkkinakatsauksesta. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen tarjonta kasvoi, ja vuokrat kääntyivät laskuun koko maassa.
Pääkaupunkiseudulla vuokrat laskivat keskimäärin 0,5 prosenttia, ja muualla Suomessa niiden nousu hidastui 0,6 prosenttiin.
Vuokrien nousu hidastui kaiken kokoisissa asunnoissa, eikä eroja asuntotyyppien välillä juuri ollut. Yksiöissä vuokrat nousivat keskimäärin 0,2 prosenttia, kaksioissa 0,1 prosenttia ja kolmioissa 0,2 prosenttia.
Liikaa tarjontaa suhteessa kysyntään
Vuokra-asuntojen tarjonta kasvoi viime vuoden alussa voimakkaasti eikä ole sen jälkeen laskenut. Tämä johtuu vilkkaan vapaarahoitteisen rakentamisen lisäksi myös valmistuneiden ARA-asuntojen suuresta määrästä.
– Kun ylitarjonta on edelleen purkamatta ja rakentaminen ylittää kysynnän kasvun, markkina ei pääse sopeutumaan. Samalla asumistukimuutokset, heikko taloustilanne ja kasvava työttömyys ovat heikentäneet satojen tuhansien vuokralaisten maksukykyä, toteaa Suomen Vuokranantajien ekonomisti Eemeli Karlsson.
Markkinointiajat ennallaan
Vuokra-asuntojen markkinointiajat pysyivät koko maassa lähes ennallaan edellisvuoteen verrattuna. Yksiöiden markkinointiaika oli keskimäärin 15 päivää, kaksioiden 19 päivää ja kolmioiden 20 päivää.
Valtakunnallinen keskiarvo peittää kuitenkin alleen merkittäviä alueellisia eroja: esimerkiksi Rovaniemellä ja Vaasassa asunnot menevät reilussa viikossa, kun taas Keravalla ja Vantaalla vuokralaista odotetaan yli neljä viikkoa.
– Suurten kaupunkien vuokramarkkinan haasteista huolimatta yksityisten vuokranantajien ostoaikeet ovat olleet kasvussa keväästä 2023. Kysyntä painottuu alueisiin, joissa asuntosijoittajien kassavirta on toimiva ja vuokramarkkinat tasapainoisemmat, Karlsson muistuttaa.
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa viime vuoden loka-joulukuussa, kertoo Tilastokeskus. Eniten laskua oli kaksioissa. Suomen Vuokranantajien ekonomistin Eemeli Karlssonin mukaan kyseessä on laajempi ilmiö.
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat tammi-maaliskuussa koko maassa 0,9 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Pääkaupunkiseudulla vuokrien nousu liki pysähtyi 0,1 prosenttiin, kun taas muualla Suomessa vuokrat nousivat 1,4 prosenttia.
Tontin vuokra-ajan päättyessä taloyhtiö neuvottelee tontin omistajan kanssa uuden sopimuksen. Tämä voi tarkoittaa vuokran korotusta. Jos yhteisymmärrystä ei saavuteta, tulee ratkaistavaksi, mitä tapahtuu tontilla olevalle rakennukselle ja kiinnityksille.
Porissa jo useampi taloyhtiö on tehnyt päätöksen lunastaa vuokratontti kaupungilta omaksi. Porilaisissa taloyhtiöissä mietityttää, vastaako hinnoittelu edelleen markkinahintaa myös niillä alueilla, joissa vanhojen asuntojen myyntihinnat voivat olla alle 500 euroa neliöltä.
Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista
Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään