Yritysten pääkonttoreita muutetaan asunnoiksi Helsingissä

Usean suuren yrityksen pääkonttoreita muutetaan tällä hetkellä Helsingissä asuinrakennuksiksi. Asukkaat pääsevät muuttamaan Keskon, Koneen ja Pohjolan entisiin liiketiloihin muutaman vuoden päästä, jos aikatauluissa pysytään, kirjoittaa Helsingin Sanomat.

Varma rakentaa Katajanokalle Keskon vanhaan pääkonttoriin omistusasuntoja ja noin 115 vuokra-asuntoa. Asunnot valmistuvat aikaisintaan vuonna 2019. Rakennusoikeutta on 29 000 kerrosneliötä, joista kaava sallii käyttää asuntoihin korkeintaan puolet. Varman sijoitusjohtaja Ilkka Tomperi kertoo, että neliöt on tarkoitus käyttää niin tehokkaasti, että vuokrat pysyvät kohtuullisina sijaintiin nähden. Jos kaava olisi sallinut, koko kiinteistö olisi rakennettu täyteen asuntoja, nyt sijaintiin on suunniteltu myös hotellia.

Niemenmäessä Pohjolan entiseen pääkonttoriin suunnitellaan rakennettavaksi noin 600 asuntoa. Hankkeessa mukana olevan rakennusyhtiö SRV:n mukaan kiinteistön omistajuus ratkaistaan vuoden loppuun mennessä. Tällöin ensimmäiset uudet asunnot voisivat valmistua vuosien 2019 ja 2020 vaihteessa. SRV:n asiakkuusjohtaja Toni Kankare kertoo, että asunnot rakennetaan vaiheittain, sillä markkinat eivät vedä asuntoja suurella volyymillä kerralla.

Koneen entiseen pääkonttoriin Munkkiniemessä on odotettu uusia asuntoja jo vuosia. Rakennukseen on suunniteltu 83 uutta asuntoa. Lisäksi tontille rakennetaan rivitalo. Asunnoista vajaa puolet on jo varattu.
Kaavasta on käyty jo yksi valitusprosessi, ja nyt yksi alueen lähitaloista on valittanut rakennusluvasta.
Kiinteistön omistaa kiinteistökehittäjä Auratum. Rakentaminen odottaa tällä hetkellä hallinto-oikeuden päätöstä, jonka pitäisi olla valmis vuoden loppuun mennessä. Auratum myös etsii aktiivisesti ratkaisua, jolla taloyhtiön saisi perumaan valituksensa. Auratummin toimitusjohtaja Matti Äijälä kertoo, että yrityksessä toivotaan yhä, että asunnot valmistuvat alkuvuodesta 2019.

Linkki alkuperäiseen artikkeliin

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

rakentamisen

11.9.2025

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset nousussa – perheasunto kallein Järvenpäässä

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat nousseet edellisvuotta vähemmän. Monissa kunnissa nousu on erittäin nopeaa. Eniten kasvoivat vesi- ja kaukolämpökustannukset, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

30.12.2025

Taloyhtiöt ja uusi rakentamislaki – mihin tarvitaan lupa ja mihin ei?

Kuntien rakennusvalvontatyö on muuttunut uuden rakentamislain myötä. Jokainen kunta voi tulkita lupakynnystä hieman eri tavoin, joten kuntakohtaista vaihtelua on. Yksi uuden lain tavoitteista on keventää lupabyrokratiaa.

isännöintikartelli

26.6.2025

Kiinteistöliitto tuomitsee isännöintialan kartellimenettelyt

Kiinteistöliitto pitää kartelliin syyllistyneiden tahojen toimintaa tuomittavana ja niiden asiakkaiden kannalta erittäin valitettavana. Taloudellista vahinkoa kärsineillä taloyhtiöillä on mahdollisuus nostaa vahingonkorvauskanne ja hakea kärsityn vahingon korvaamista.

asuntokauppa piristyi

11.2.2025

Asuntokauppa piristyi tammikuussa pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudulla myytiin tammikuussa käytettyjä asuntoja 41 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Joka neljäs koko maan asuntokaupoista tehtiin pääkaupunkiseudulla. Espoossa kokonaiskauppamäärät kasvoivat peräti 69 prosenttia.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti