Vajaa kolmasosa taloyhtiöistä tehnyt energiaremontin

kolmasosa taloyhtiöistä energiaremontti

Kotitalouksista 28 prosenttia kertoo, että omassa taloyhtiössä on toteutettu energiatehokkuutta parantava remontti edellisen viiden vuoden aikana, selviää Nordean kyselytutkimuksesta.

Yhdeksän prosenttia vastanneista sanoo, että remonttia on harkittu. Vastauksissa ei ole juuri tapahtunut muutosta vuoden takaiseen.

Energiaremontilla tarkoitetaan esimerkiksi lämmitystavan muutosta, ikkunoiden ja ovien tiivistämistä, lisäeristyksen asentamista ja valaistuksen uusimista.

– Energiaremontit vähentävät asumisen päästöjä, vaikuttavat asumismukavuuteen ja nostavat asuntojen arvoa. Vaikka näitä remontteja on tehty taloyhtiöihin jo ilahduttava määrä, on paljon työtä vielä edessä, huomauttaa pankin taloyhtiöistä vastaava johtaja Antti Tolonen.

Lämmityskustannusten lasku tärkein syy

Eniten energiaremontteja on kyselyn mukaan tehty tai suunniteltu siksi, että lämmityskustannukset laskisivat (62 prosenttia vastanneista), talotekniikka on vanhentunut (36 prosenttia vastanneista) tai oman asunnon arvo nousisi (26 prosenttia vastanneista).

Hiilijalanjäljen pienentäminen on ollut vaikuttimena energiaremontin tekemiseen tai suunnitteluun 17 prosentilla vastaajista.

Tolosen mukaan taloyhtiöiden kannattaa tehdä kunnossapitosuunnitelma 10 vuoden päähän ja miettiä kaikessa remontoinnissa energiatehokkuuden parantamista.

– Tehdyt energiaremontit lisäävät asuntojen houkuttelevuutta verrattuna niihin asuntoihin, joiden taloyhtiöissä remontteja ei ole tehty. Tämän pitäisi mielestäni näkyä myös asuntojen hinnoissa.

Lue lisää:

Lainmukainen päätöksenteko tärkeää energiaremontissakin

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

2.1.2025

Pääkaupunkiseudulla yhä enemmän tyhjää toimistotilaa

Pääkaupunkiseudun keskeisillä toimistoalueilla oli joulukuun lopussa 662 000 neliömetriä tyhjää toimistotilaa. Vajaakäyttöaste nousi 0,3 prosenttiyksikköä edellisestä vuosineljänneksestä. Vajaakäyttö väheni Pasilan ja Pitäjänmäen alueella ja lisääntyi Sörnäisissä ja Otaniemessä.

16.10.2025

Porilaisessa taloyhtiössä lämpö otetaan talteen poistoilmasta, auringosta ja jätevedestä

As Oy Rojohoppessa tehtiin energiaremontti, joka laski merkittävästi vanhan kiinteistön kaukolämmön kulutusta. Monien toimenpiteiden joukossa on myös harvinainen tapaus: lämmöntalteenotto jätevedestä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

Kerrostaloja lähiömaisemassa Turun Hepokullassa.

19.6.2025

Hoitovastikkeet nousevat tänä vuonna maltillisesti

Taloyhtiöiden hoitovastikkeet ovat tänä vuonna nousseet kahta edellisvuotta maltillisemmin, ilmenee Kiinteistöliiton kyselystä. Kunta- ja kiinteistökohtaiset erot ovat kuitenkin suuria. Hoitovastike on noussut kerrostaloissa keskimäärin 2,5 prosenttia ja rivitaloissa 3,5 prosenttia kuluvana vuonna.

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti