Trendi kääntyy? Asuntomarkkinat hiljenevät Tukholmassakin

Sekä asumisoikeusasuntojen (bostadsrätt) että omakotitalojen hinnannousu pysähtyi Suur-Tukholman alueella viime kuukauden aikana, kertoo Ruotsin kiinteistönvälittäjien ylläpitämä tilasto Svensk Mäklarstatistik. Asiasta uutisoi Veckans Affärer.

Koko maassa asumisoikeusasunnot kallistuivat vain prosentin, mutta Veckans Affärer varoittaa tekemästä vielä kovin voimakkaita johtopäätöksiä. Hinnannousun vuosivauhti oli yhä 7 prosenttia koko maassa ja 6 prosenttia Suur-Tukholmassa. Malmössä asumisoikeushinnat nousivat viime vuonna 14 prosenttia ja Göteborgissa 17 prosenttia.

Koko artikkeli Veckans Affärerin verkkolehdessä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

9.1.2025

Ennuste: Pääkaupunkiseudun asuntomarkkinat vilkastuvat

Pääkaupunkiseudun asuntomarkkinat vilkastuvat talven aikana. Erityisesti vanhojen kerrostaloasuntojen kysyntä lisääntyy Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla, arvioi Suomen Kiinteistönvälittäjät asuntomarkkinaennusteessaan.

asuntojen hinnat

13.2.2025

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun 

Asuntojen hinnat kääntyvät varovaiseen nousuun tänä vuonna, ja myös vuokrat nousevat yhä maltillisesti, ilmenee PTT:n asuntomarkkinaennusteesta. Asuntojen hinnannousun ajureina ovat laskevat korot, reaalitulojen kasvu ja suurten kaupunkien väestönkasvu.

31.10.2025

Keskuskaupungit ja kehyskunnat kiinnostavat asuntomarkkinoilla – Helsinki ja Pirkkala houkuttelevimmat

Manner-Suomen 292 kunnasta vain 13 yltää A-luokkaan Hypo-pankin asuntoluottoluokituksessa. Asuntomarkkinoiden voittajia ovat suuret keskuskaupungit ja niiden ympärille rakentuvat vireät kehyskunnat.

28.1.2025

Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku hidastui viime vuonna

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat viime vuonna koko maassa edellisestä vuodesta. Eniten laskivat pienten asuntojen hinnat. Hintaheilunta asuntomarkkinoilla jatkuu, mutta suurissa kaupungeissa alkaa mahdollisesti näkyä kasvun merkkejä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti