Tilastokeskus: Rakennusyritysten liikevaihto kasvoi 5,9 prosenttia helmikuussa

Rakennusyritysten työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi 5,9 prosenttia vuoden takaiseen nähden. Myynnin määrä kasvoi 2,5 prosenttia hintojen muutosten vaikutuksen poiston jälkeen. Kaikkien rakentamisen toimialojen liikevaihdot ja myynnin määrät kasvoivat vuoden 2019 helmikuuhun verrattuna. Erityisesti maa- ja vesirakentamisen kehitys oli vahvaa, tiedottaa Tilastokeskus.

Eniten toimialoista kasvoi maa- ja vesirakentaminen työpäiväkorjatun liikevaihdon 22,4 prosentin kasvulla ja myynnin määrän 23,0 prosentin kasvulla vuoden takaiseen verrattuna. Vastaavasti talonrakentamisen liikevaihto kasvoi 8,4 prosenttia ja myynnin määrä 4,9 prosenttia. Erikoistuneen rakennustoiminnan työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi 3,4 prosenttia ja myynnin määrä 0,1 prosenttia vuoden takaisesta.

Lue lisää täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

15.1.2026

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat viime vuoden lopulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa viime vuoden loka-joulukuussa, kertoo Tilastokeskus. Eniten laskua oli kaksioissa. Suomen Vuokranantajien ekonomistin Eemeli Karlssonin mukaan kyseessä on laajempi ilmiö.

Kerrostaloja lähiömaisemassa Turun Hepokullassa.

19.2.2026

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat viime vuonna

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat viime vuonna koko maassa 2,5 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen, kertovat Tilastokeskuksen ennakkotiedot. Uusien asuntojen hinnat nousivat hieman koko maassa, mutta laskivat pääkaupunkiseudulla.

11.9.2025

Selvitys: Vesi- ja jätekustannukset nousseet ripeästi

Varsinkin vesi ja jätehuolto ovat tänä vuonna kallistuneet nopeasti edellisvuoteen verrattuna, kun taas sähköenergia on halventunut. Tiedot ilmenevät Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

rakentamisen

11.9.2025

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset nousussa – perheasunto kallein Järvenpäässä

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat nousseet edellisvuotta vähemmän. Monissa kunnissa nousu on erittäin nopeaa. Eniten kasvoivat vesi- ja kaukolämpökustannukset, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti