Sähköautoiluun kannattaa varautua nyt

Taloyhtiöiden ja niiden asukkaiden kannattaa varautua ennakolta ladattavien autojen yleistymiseen. Muuten edessä voi olla tilanteita, joissa osakas on hankkinut auton, mutta sen latausmahdollisuuksista yhtiössä ei ole vielä tietoa, kirjoittaa Länsi-Suomi.

Kiinteistöliiton energia- ja ilmastoasioiden johtava asiantuntija Petri Pylsy kehottaa taloyhtiöitä selvittämään oman lähtötilanteensa hyvissä ajoin. Selvitettäviä asioita ovat: kuinka monta latauspaikkaa nykyinen sähköjärjestelmä kestää, onko taloyhtiöön tulossa lähivuosina lisää ladattavia autoja ja kuinka mahdolliset sähköjärjestelmän uudistamiset voitaisiin yhdistää muihin yhtiön remonttitarpeisiin.

Yhtiökokous voi käsitellä lataustarpeita, kun perusasiat on ensin selvitetty. Päätökset taloyhtiön hankkeista voidaan tehdä yksinkertaisella äänienemmistöllä.

”Kyse ei ole kovin monimutkaisista asioista. Eniten mutkia matkaan voi tulla kaikkein vanhimmissa taloyhtiöissä.”, Pylsy toteaa.

Lue lisää täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

iso korjaushanke

29.10.2024

Ison hankkeen valmistelu kannattaa aloittaa ajoissa

Kun linjasaneeraus alkoi tulla ajankohtaiseksi reilun neljänkymmenen vuoden ikäisessä As Oy Meri-Naantalissa, ei hankkeeseen syöksytty suin päin, vaan huolella ja harkiten. Taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Juha Näsi korostaa ennakkosuunnittelua ja yhteistyötä osaavien ammattilaisten kanssa.

taloyhtiön energiankäyttöä

11.10.2024

Taloyhtiön energiankäyttöä voi tehostaa monella tavalla

Taloyhtiöissä on usein paljon tehostamisen varaa energiankäytössä. Mahdollisuuksia on sekä käyttöteknisissä asioissa että investointipuolella. Haasteena toimenpiteiden teossa on se, että tekniset asiat eivät ole helppoja ja jokainen rakennus on erilainen.

pieni taloyhtiö

25.4.2025

Raunistulan neljän kodin yhtiössä asiat hoidetaan omin voimin

Raunistulan puutaloalueella sijaitsevan entisen lakkatehtaan kiinteistössä tehdään päätökset yhdessä ja tartutaan talkoohengellä harjaan ja lumilapioon. Ari Kokko on toiminut taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana neljä vuotta.

hulevedet piharemontissa

23.4.2025

Huomioi hulevedet piharemontissa – kasveilla keskeinen tehtävä

Hulevedet edellyttävät kaiken ikäisillä rakennuksilla pihan ja rakenteiden tarkkailua ja oikeita ratkaisuja. Paras lopputulos syntyy pihalle sopivilla teknisten ratkaisujen ja kasvillisuuden yhdistelmillä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti