Taloyhtiö jälkiasensi hissit edistääkseen esteettömyyttä – ”Kukaan meistä ei nuorene”

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti. Oletko Kiinteistöliiton asiakas? Aktivoi etu tästä

Tilaa lehti

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Väestö vanhenee, joten taloyhtiöiden kannattaa panostaa esteettömyyteen. As Oy Kaakinportissa ryhdyttiin korjaustöihin, jotta asukkaat pärjäisivät kotonaan mahdollisimman pitkään.

Etelä-Savossa pieksämäkeläisen As Oy Kaakinportin kumpaankin rappuun jälkiasennettiin vuonna 2023 hissit. Taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Jarmo Keituri kertoo, että asiaa oli harkittu pitkään ja lopulta projektiin oli pakko ryhtyä.

– Täällä asuu paljon vanhempaa väkeä, iäkkäin on jo yli ysikymppinen. Ymmärsimme, että kukaan meistä ei nuorene. Ihmiset muuttavat pois, jos emme saa hissiä, Keituri sanoo.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Matti Välimäki

Matti Välimäki on raisiolainen vapaa toimittaja. Hän kirjoittaa erityisesti ympäristöstä, energiasta ja tekniikasta - ja paljon myös kiinteistöaiheista.

Katso myös nämä

6.11.2025

Kaupallinen yhteistyö

Järjestelmällisyyttä taloyhtiöiden arkeen

Taloyhtiöille tarkoitettu digipalvelu tuo kaikki yhtiön asiakirjat, ilmoitukset ja toiminnot yhteen paikkaan. Tietojen keskittäminen helpottaa huomattavasti taloyhtiön sisäistä asiointia ja viestintää.

PHM Group

24.6.2026

Hallituksen jäsen, seuraa huolella taloyhtiön taloutta

Taloyhtiön hallituksella on velvollisuus pitää huolta taloyhtiön taloudesta. Talouden tilaa kannattaa seurata yhdessä, jotta uudet hallituksen jäsenet pääsevät helposti kärryille asioista.

12.5.2026

Kuukauden kasvo: Taloyhtiön etu edellä

Älä jää muilta saamasi tiedon varaan, vaan perehdy asioihin itse ja luota omaan tekemiseesi. Tämän asian on oman hallitustyönsä aikana oppinut Vuoden 2026 taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi valittu forssalainen Laura Leiviskä.

13.5.2026

Pohjoissavolaisen taloyhtiön talous on kunnossa ja katse tulevaisuudessa

As Oy Iisalmen Vapaaherttualla menee hyvin. Talous on kunnossa, korjaustarpeita tarkastellaan kymmenen vuoden aikajänteellä, ja yhtiö sai vastikään Vuoden taloyhtiöteko -palkinnon. Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Heikki Lämpsän mukaan syynä on hallituksen ja isännöitsijän hyvä yhteistyö.

Tähtiartikkeli

Tilaajille