Osakeluettelon siirtopalvelun avaaminen siirtyy

Maanmittauslaitoksen osakeluettelon siirtoon tarkoitetun sähköisen palvelun käyttöönotto siirtyy. Osakeluettelon siirtopalvelu oli tarkoitus avata käyttöön lokakuussa. Siirtopalvelun avaamista päätettiin lykätä, koska loppuvaiheessa tuli esiin tietosuojaan liittyviä yksityiskohtia, jotka ovat kriittisiä palvelun turvallisuuden kannalta.

– Siirtopalvelu saatiin valmiiksi, mutta kaikki kokonaisuuden palvelut eivät valmistuneet suunnitellussa aikataulussa. Tämä olisi pitänyt huomata ja tiedottaa aikaisemmin, myöntää ohjelmapäällikkö Jorma Turunen Maanmittauslaitokselta.

Maanmittauslaitos ei osaa vielä tässä vaiheessa arvioida, milloin siirtopalvelu saadaan avattua. Tarkempi aikataulu tiedotetaan marraskuussa.

– Pahoittelemme, että palvelun käyttöönotto myöhästyy. Viivästyminen harmittaa, mutta haluamme olla varmoja, että palvelun käyttö on turvallista ja riskitöntä, Turunen jatkaa.

Osakeluettelon siirto jatkuu entiseen tapaan

Siirtopalvelun avaamisen lykkääntyminen ei estä osakeluettelon siirtoa. Toukokuusta alkaen vanhojen taloyhtiöiden on ollut mahdollista siirtää osakeluetteloiden tietoja huoneistotietojärjestelmään toimittamalla siirrettävät tiedot Maanmittauslaitokselle erillisellä lomakkeella. Osakeluettelon siirtoa jatketaan samalla tavalla siihen asti, kunnes siirtopalvelu saadaan käyttöön.

Taloyhtiöillä on aikaa osakeluettelon siirron tekemiseen vuoden 2022 loppuun asti. Maanmittauslaitos suosittelee, että taloyhtiöt tekevät osakeluettelon siirron aikaisintaan vuonna 2020, jolloin saadaan käyttöön sekä osakeluettelon siirtopalvelu että rajapinnat isännöintijärjestelmiä varten.

Osakeluettelon siirto liittyy vuoden 2019 alusta käyttöön otettuun huoneistotietojärjestelmään. Uudet, tänä vuonna perustetut yhtiöt ovat suoraan huoneistotietojärjestelmässä.

Vanhat taloyhtiöt siirtävät ensiksi huoneistotietojärjestelmään yhtiön osakeluettelon. Kun taloyhtiö on siirtänyt osakeluettelon huoneistotietojärjestelmään, yksittäiselle osakehuoneistolle voidaan hakea omistuksen ja panttauksen rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

26.2.2026

Vakuutena olevien osakekirjojen sähköistämistä halutaan helpottaa

Pankissa lainan vakuutena olevien paperisten asunto-osakekirjojen siirtämistä sähköiseen rekisteriin halutaan helpottaa. Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi osakekirjojen sähköistämisen massa-ajona.

18.6.2025

Muista, että viemäri ei ole jäteastia – viisi faktaa viemäreistä

Oikeilla käyttötottumuksilla ja säännöllisellä puhtaanapidolla asukkaat pystyvät ennaltaehkäisemään viemäriongelmia. Moni ongelma on vältettävissä jo sillä, ettei viemäriin lasketa mitään sinne kuulumatonta materiaalia. Viemärikuvaus on luotettava ja helppo tapa selvittää viemärin kunto.

pekka rousi yhtiökokous

31.12.2025

Vuosi vaihtuu – huomioi nämä taloyhtiöitä koskevat muutokset

Tammikuun alusta alkaen vastuu palovaroittimista siirtyy osakkaalta taloyhtiölle. Myös tiettyjen taloyhtiön hallintoon liittyvien erityistilanteiden hoitaminen kuuluu vastedes uudelle virastolle.

6.10.2025

Taloyhtiön lukitus – vastuut, oikeudet ja käytännöt turvalliseen asumiseen

Taloyhtiön lukitusratkaisuissa on tärkeää huomioida sekä osakkaan että yhtiön vastuut ja oikeudet. Lukitus on keskeinen osa turvallisuutta, mutta se ei saa estää tiloihin pääsyä tilanteen niin vaatiessa.

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti

Osallistu lukijatutkimukseen

Luetko painettua Suomen Kiinteistölehteä? Vastaa lyhyeen kyselyyn ja auta meitä kehittämään lehteä entistä paremmaksi! Samalla osallistut kahden 100 euron GoGift-lahjakortin arvontaan.

Vastaa kyselyyn