
Selvitys: Vesi- ja jätekustannukset nousseet ripeästi
Varsinkin vesi ja jätehuolto ovat tänä vuonna kallistuneet nopeasti edellisvuoteen verrattuna, kun taas sähköenergia on halventunut. Tiedot ilmenevät Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

Tilastokeskuksen mukaan omistusasujien asumiskustannukset nousivat 1,7 prosenttia vuoden 2017 ensimmäisellä neljänneksellä vuoden 2016 vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Ennakkotietojen mukaan asuntojen ostaminen kallistui 1,4 prosenttia vastaavana ajanjaksona. Edelliseen vuosineljännekseen verrattuna omistusasujien asumiskustannukset nousivat 1,1 prosenttia ja asuntojen ostaminen kallistui 0,8 prosenttia.
Omistusasumisen hintaindeksit 2015=100

Tilastokeskuksen omistusasumisen hintaindeksit koostuvat kahdesta indeksisarjasta. Ensimmäinen, omistusasujien asumiskustannukset -sarja, kuvaa omistusasumisen kustannusten kehittymistä. Omistusasujien asumiskustannukset koostuvat kotitalouksien ostamien uusien asuntojen hinnoista ja omistusasumisen muista kustannuksista, kuten asuntojen peruskorjauksista. Toinen, asuntojen ostaminen -sarja, kuvaa kaikkien asuntojen hintojen kehittymistä. Indeksi perustuu osakeasuntojen ja kiinteistöjen hintatilastojen tietoihin. Tilaston laskenta perustuu Euroopan Unionin Komission asetukseen 93/2013.
Omistusasumisen hintaindeksien perusvuodeksi on vaihdettu 2015=100. Hintaindeksien laskennassa on käytetty uudistettua vanhojen omakotitalojen hintaindeksiä, minkä vuoksi asuntojen ostamista kuvaavan indeksisarjan tiedot poikkeavat aiemmin julkaistuista vuosien 2015 ja 2016 osalta. Perusvuoden vaihto johtuu Eurostatin vaatimuksesta vaihtaa omistusasumisen hintaindeksien perusvuodet vuoteen 2015.
Lähde: Omistusasumisen hintaindeksit, Tilastokeskus

Varsinkin vesi ja jätehuolto ovat tänä vuonna kallistuneet nopeasti edellisvuoteen verrattuna, kun taas sähköenergia on halventunut. Tiedot ilmenevät Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat nousseet edellisvuotta vähemmän. Monissa kunnissa nousu on erittäin nopeaa. Eniten kasvoivat vesi- ja kaukolämpökustannukset, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat tammi-maaliskuussa koko maassa 0,9 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Pääkaupunkiseudulla vuokrien nousu liki pysähtyi 0,1 prosenttiin, kun taas muualla Suomessa vuokrat nousivat 1,4 prosenttia.

Viime vuonna vuokrat nousivat muualla Suomessa selvästi nopeammin kuin pääkaupunkiseudulla. Pääkaupunkiseudun muuta maata runsaampi asuntotarjonta on pitänyt vuokrakehityksen kurissa.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään