Moni opiskelija vielä ilman asuntoa

Vaikka uusilla opiskelijoilla olisi tänä kesänä ollut siihen hyvä mahdollisuus, yllättävän suuri joukko ei ole hoitanut asuntoasioitaan ajoissa kuntoon, sanoo Vuokraturva tiedotteessaan.

Moni uusi opiskelija ei välttämättä ymmärrä millaiseen kiireeseen ja kilpailutilanteeseen se voi johtaa, Vuokraturva varoittaa.

Jos asunto on edelleen hankkimatta, nyt on kiireen vilkkaan syytä asiaan tarttua. Mitä suositummalta ja halutummalta alueelta asuntoa toivoo, sen kovempi kiire on, Vuokraturva patistaa.

Opiskelupaikkojen varmistuminen aikaistui isolta osin kesäkuulle, kun opiskelijavalinta on muuttunut pääsykokeiden sijaan enemmän lukio- ja ylioppilaskoearvosanoihin perustuvaksi. Aiemmin opiskelupaikat varmistuivat pääosin heinäkuun puolivälin tienoilla. Nyt suuri osa sai varmistuksen opiskelupaikalleen jo kesäkuussa.

Jos asunnonhaun aloittaa vasta nyt, on alusta asti syytä katsoa vaihtoehtoja laajasti yhdelle tai muutamalle alueelle keskittymisen sijaan. Jos vielä kuun lopussakin on ilman asuntoa, ja lähes kaikki asunnot ovat jo menneet, voi joutua pakon edessä ottamaan sen minkä saa, vaikka sijainti, asunto tai vuokrataso ei omia toiveita vastaisi. Siksi nyt kannattaa pitää kiirettä.

Vuokranantajan kannalta paras ajankohta pienen asunnon vuokraamiseen on juuri nyt, Vuokraturva painottaa.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

korjaushanke edullisesti

10.6.2022

Korjaushanke onnistui edullisesti oppilastyönä

Helsingin Etelä-Haagassa sijaitsevassa taloyhtiössä toteutettiin maalaushanke vaihtoehtoisella tavalla. Taloyhtiön kuluneet porraskäytävät saivat uuden ilmeen maalariopiskelijoiden käsissä.

asuntorakentamisen lasku

24.5.2023

Rakennusteollisuus RT: Asuntorakentamisen lasku vaatii toimia

Asuntorakentamisen poikkeuksellisen voimakas lasku uhkaa heikentää asuntojen saatavuutta, talouskasvua, työllisyyttä ja verokertymää, varoittaa Rakennusteollisuus RT. Rakennusteollisuuden toimitusjohtaja Aleksi Randell vaatii poliittisia päätöksiä asian korjaamiseksi.

Kotipehkussa yhteisöllisesti

21.12.2022

Kotipehkussa asutaan yhteisöllisesti

Tamperelaisessa As Oy Kotipehkussa elämä on yhteisöllistä. Taloyhtiöstä löytyy muun muassa päiväkoti, yhteistalo, kasvimaa, maakellari ja bändikämppä. Taloyhtiön juuret ovat opiskelijoiden kommuuniasumisessa 1990-luvulla.

15.3.2023

Kaupallinen yhteistyö

Kierrätys lisääntyi ja monipuolistui uusitun jätepisteen ansiosta

Vaasan opiskelija-asuntosäätiö VOASin kohteisiin uusittiin Molok-syväkeräyspisteet. Kierrätysaste nousi sen jälkeen kaikissa uusituissa kohteissa, ja osassa se tuplaantui.

Molok

Olet lukenut 1/25 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti