Isännöintiala kasvaa jatkuvasti. Ihmisläheisessä ammatissa töitä riittää osaajille suhdanteista huolimatta, sanoo Kiinteistöalan Koulutuskeskus Kiinkon uusi toimitusjohtaja ja rehtori Tauno Taajamaa.
KUKA?
Tauno Taajamaa
Ammatti: Kiinteistöalan Koulutuskeskus ja Kiinteistöalan Koulutussäätiö Kiinkon toimitusjohtaja ja rehtori tammikuun alusta lähtien. Siirtyi Kiinkoon Professio Group Oy:n myyntijohtajan tehtävästä.
Koulutus: Filosofian maisteri, EMBA.
Asuu: Vantaalla asunto-osakeyhtiössä.
Perhe: Naimisissa, neljä lasta.
Harrastukset: Golf, salibandy, jalkapallo, historia.
MIKÄ?
Kiinteistöalan Koulutuskeskus ja Kiinteistöalan Koulutussäätiö Kiinko on koulutus- ja kehittämisorganisaatio, jonka ydintehtävänä on kiinteistö- ja rakentamisalan osaamisen kehittäminen ja ajantasaistaminen. Se tuottaa alan ammattilaisille koulutusta, tutkintoja ja osaamisen kehittämispalveluja.
Yleishyödyllinen säätiö toteuttaa ammatillisia tutkintokoulutuksia Opetushallitukselta saamansa rahoituksen turvin, kun taas koulutuskeskus on yksityinen markkinaehtoinen koulutusyhtiö. Säätiö myöntää myös apurahoja alaa kehittäviin tutkimushankkeisiin. Suomen Kiinteistöliitto on koulutuskeskuksen suurin omistaja.
Mitä uutta Kiinkoon kuuluu?
Artikkeli on kirjautuneille
Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!
Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään