MML:n asiointipalvelussa ensimmäiset osakehuoneistojen tiedot

Huoneistotietojärjestelmän ensimmäisiä tietosisältöjä löytyy nyt Maanmittauslaitoksen (MML) asiointipalvelusta. Palvelussa voi jatkossa tarkastella maksutta omistamiensa osakehuoneistojen perustietoja.

Vuoden 2019 alusta lähtien perustetut taloyhtiöt ja niiden osakehuoneistot ovat automaattisesti huoneistotietojärjestelmässä.
Vanhojen osakehuoneistojen tiedot näkyvät järjestelmässä, kun taloyhtiö on siirtänyt osakeluettelon ylläpidon Maanmittauslaitokselle ja osakeluettelon siirron jälkeen omistaja on hakenut huoneistolleen omistuksen rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta.

Lisätietoa Maanmittauslaitoksen verkkosivuilla

Huoneistotietojärjestelmässä jo 49 000 huoneistoa

Maanmittauslaitoksen mukaan huoneistotietojärjestelmään on siirtynyt 3 106 yhtiötä, joissa on yhteensä 49 326 osakeryhmää.

  • Vanhojen, ennen vuotta 2019 perustettujen yhtiöiden osakeluetteloita on siirretty 748 kappaletta.
  • Paperisia osakekirjoja on mitätöity 306 kappaletta.
  • Omistuksen rekisteröintejä on ratkaistu 19 251 ja panttauksen rekisteröintejä 6 840 kappaletta.
  • Rajoitusmerkintöjä on kirjattu 11 433 huoneistolle.

Lue Maanmittauslaitoksen Huoneistotietojärjestelmä-uutiskirje.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

huoneistotietojärjestelmään

3.3.2023

Vauhtia huoneistotietojärjestelmään siirtymiseen

Taloyhtiöiden tietojärjestelmäongelmat ovat hidastaneet osakeluetteloiden siirtoa huoneistotietorekisteriin. Vasta pieni osa taloyhtiöistä on tehnyt siirron. Ennen vuotta 2019 valmistuneiden asunto-osakeyhtiöiden tiedot täytyy siirtää järjestelmään tämän vuoden loppuun mennessä.

6.7.2022

Pienellä on etunsa

Mikkelissä sijaitseva rivitaloyhtiö As Oy Riviparkko on pieni, mutta toimiva. Riviparkossa pienuus on etu, sillä kaikki tuntevat toisensa ja yhteistyöllä taloyhtiötä saadaan kehitettyä paremmaksi.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

4.4.2022

Kymmenientuhansien taloyhtiöiden tiedot uupuvat yhä sähköisestä huoneistotietojärjestelmästä

Maanmittauslaitoksen mukaan vanhemmat taloyhtiöt ovat siirtäneet tietojaan uuteen sähköiseen huoneistotietojärjestelmään toistaiseksi varsin vähän. Järjestelmään on kertynyt tähän mennessä tiedot noin 9 000 taloyhtiöstä, joista vanhempia eli ennen vuotta 2019 perustettuja yhtiöitä on noin 4 400. –  Vasta hyvin pieni osa osakeluettelojen siirroista on tehty, sanoo johtaja Janne Murtoniemi Maanmittauslaitokselta.

9.4.2022

Kiinteistöliitto Uusimaa muistuttaa: Taloyhtiöiden turvallisuudesta pitää huolehtia

Kiinteistöliitto Uusimaa kertoo tiedotteessaan turvallisuusasioiden puhuttaneen järjestön jäsenistöä. Liitto kehottaakin taloyhtiöitä valmistelemaan ja panemaan turvallisuusasiat kuntoon ajan kanssa. Kiinteistöliitto Uusimaa painottaa neljää asiaa, jotka tulisi ottaa huomioon taloyhtiön turvallisuudessa.

Olet lukenut 1/25 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti