Kylpyhuoneiden ja muiden märkätilojen remontit

Osakkaan remontoidessa kylpyhuoneita tai muita märkätiloja tulee ilmoitus taloyhtiölle tehdä miltei kaikkien remonttien osalta, sillä märkätiloissa on vesieristeitä, vesiputkia ja sähköjohtoja, joiden kanssa on oltava tarkkana. Märkätiloissa tehtävien remonttien huolellinen suunnittelu, toteutus sekä asiallinen valvonta koituvat niin remontoivan osakkaan kuin talon muiden osakkaiden eduksi, sillä tulevia vuoto- ja vaurioriskejä pystytään näin ehkäisemään. Klikkaa auki alla olevat valikot nähdäksesi, milloin ilmoitus tulee tehdä ja milloin ei.

Taloyhtiölle PITÄÄ ILMOITTAA, kun muutos-/kunnostuskohteena on…

  • Kylpyhuoneen tai märkätilan sijainnin muutos
  • Uuden saunan rakentaminen asuntoon
  • Vesiputkien ja viemäreiden asennus
  • Uusi vesipiste
  • Pesukoneen liitäntävalmiuden asennus
  • Uudet sähköasennukset
  • Pesukoneen hanan irrotus ja vaihto
  • Vesihanan irrotus ja vaihto
  • WC-istuimen uusiminen
  • Laatoituksen poisto/vaihto, vedeneristeen asennus
  • Laatoitus muovimaton päälle
  • Saniteettisilikonisaumojen uusiminen
  • Sähkösaunan kiukaan uusiminen (voimavirta)

Taloyhtiölle EI TARVITSE ilmoittaa, kun muutos-/kunnostuskohteena on…

  • Pesukoneen asentaminen, jos liittännät ovat valmiina
  • Suihkuletkun uusiminen
  • Laatoittaminen laatoituksen päälle
  • Katon maalaus tai muut muutos- ja kunnossapitotyöt, jos ei vaikuta ilmanvaihtoon
  • Saunan lauteiden uusiminen

Tarvittaessa kysy oman taloyhtiön hallitukselta tai isännöitsijältä lisätietoa tai soita Kiinteistöliiton/kiinteistöyhdistyksen lakineuvontaan varmistaaksesi oikea tulkinta kustakin toimenpiteestä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

8.11.2022

Osakas, muista nämä yhtiökokouksessa

Taloyhtiön osakkaan kannattaa osallistua yhtiökokouksiin, sillä siten hän voi vaikuttaa taloyhtiön kuluihin. Erityisesti remontit vaikuttavat taloyhtiön talouteen, joten ne tulisi tehdä ajallaan ja energiatehokkuus huomioiden.

15.3.2023

Kiinteistölehden vaalikysely: Matias Mäkynen / SDP

SDP:n Matias Mäkysen vastaukset Kiinteistölehden eduskuntavaalikyselyyn.

käyttövesiputkisto uusiksi

21.10.2022

Käyttövesiputkisto uusiksi hyvin suunnitellussa remontissa

Hämeenlinnalaisessa As Oy Ainontie 5–9:ssä vaihdetaan kuluvan vuoden aikana käyttövesiputkisto. Remontin sujumista on helpottanut hyvin tehty suunnitelma. Valmista on tarkoitus olla joulukuussa.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

täydennysrakentaminen

30.11.2022

Täydennysrakentaminen tuo mahdollisuuksia

Monella taloyhtiöllä on suuri piha-alue, ja kasvukeskuksissa kaivataan rakennettavaa maata. Täydennysrakentaminen tuo mahdollisuuden hyödyntää tyhjää tonttia. Helsingin Oulunkylässä As Oy Kivipadontie 6:n tontille nousee kaksitasoinen pysäköintitila sekä kaksi asuintaloa.

Olet lukenut 1/25 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti