Korjaushankkeen rahoitus taloyhtiössä

Korjaushankkeen rahoitus taloyhtiössä -uutuuskirjaan on koottu kätevästi yksien kansien väliin perustiedot taloyhtiön korjaushankkeen rahoittamisesta.

Kirja esittelee tavallisimmat taloyhtiön käytössä olevat rahoitustavat (esim. yhtiölaina, ennakkosäästäminen, yhtiön omaisuuden myynti) ja kertoo, miten rahoitus käytännössä hankitaan. Mukana on hyviä neuvoja esimerkiksi eri rahoitustapojen yhdistämiseen ja siihen, miten taloyhtiö voi rahoittaa korjaushankkeen, jos se ei saa pankista lainaa.

Kirja neuvoo myös siinä, miten osakkailta kerättyjä varoja ja muita korjaushankkeen tuloeriä kannattaa käsitellä taloyhtiön tilinpäätöksessä, jotta turhalta verojen maksulta vältytään. Lisäksi kirjassa kerrotaan, mitä laskelmia hankkeen kustannusten sekä osakkaiden maksuosuuksien selvittämiseksi pitää laatia ja miten osakas voi hankkia rahat omaan maksuosuuteensa.

Kirjaa voi suositella lämpimästi hallituksen jäsenille niissä taloyhtiöissä, joihin on tulossa suuri korjaushanke. Kirja sopii tietopaketiksi myös isännöitsijöille ja kiinteistönvälittäjille.

Kirjan on kirjoittanut Matti Heinonen. Kustantaja on Kiinteistöalan Kustannus Oy.

Tutustu ja tilaa Kiinteistöalan Kustannus Oy:n verkkokaupasta!

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

suunnitelmallinen kiinteistönhoito

4.8.2025

Suunnitelmallinen kiinteistönhoito parantaa rahoitusmahdollisuuksia

Kiinteistönpidon tulee olla pitkäjänteistä ja suunnitelmallista, eikä tarvittavia korjauksia voi siirtää loputtomiin. Huolimaton tai lyhytnäköinen kiinteistönpito voi johtaa tilanteeseen, jossa pankit eivät rahoita edes välttämättömiä korjauksia.

Tilaajille

taloyhtiöiden lainansaanti

18.2.2026

Kuukauden kasvo: Taloyhtiöiden lainansaanti vaikeutunut

Yhä useamman taloyhtiön on vaikeampi saada lainaa kuin aiemmin. Järkevä kunnossapitosuunnitelma kuitenkin parantaa lainansaantimahdollisuuksia, sanoo Danske Bankin pankinjohtaja Ville Roihu. Taloyhtiön maksukyky ei enää välttämättä ole sen omissa käsissä.

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

taloyhtiöiden talous

7.11.2025

Taloyhtiöiden talous vahvistunut – korjausrakentaminen yhä maltillista

Taloyhtiöiden taloustilanne on tänä vuonna parantunut. Maksurästit ovat vähentyneet, puskurit vahvistuneet ja talletustase on aiempaa korkeampi, kertoo OP Pohjola. Korjausrakentamisen kysyntä on silti edelleen maltillista.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti