Kaksi puheenjohtajaa kertoo, miksi isännöitsijä meni vaihtoon

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Yhteistyö isännöitsijän kanssa saattaa sujua kuin tanssi – tai aiheuttaa harmaita hiuksia koko hallitukselle. Toisinaan epäluottamus johtaa isännöitsijän vaihtamiseen. Kiinteistölehti Lounais-Suomi kysyi kahden turkulaisen taloyhtiön kokemuksista.

Mitä yhteistä on muutama vuosi sitten Kakolanmäelle valmistuneella kerrostalolla ja 1980-luvulla rakennetulla kolmen talon yhtiöllä Varissuon lähiössä? Ainakin aktiiviset hallituksen puheenjohtajat, joilla on vaihtelevia kokemuksia isännöintifirmoista. As Oy Kakolan Keidas II:n Mari Hietasen ja As Oy Koilliskolkan Katri Fältbergin puheissa painottuvat hieman eri asiat, mutta kumpikin korostaa alan osaamisen ja hyvän viestinnän merkitystä.

Skarppina täytyy olla

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Mikko Kalajoki

Kirjoittaja on Kiinteistölehti Lounais-Suomen tuottaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

oto-isännöinti

26.6.2025

Mitä tarkoittaa oto-isännöinti ja milloin sitä kannattaa käyttää?

Oman toimen ohessa toimivan eli oto-isännöitsijän olisi hyvä olla oppimis- ja tiedonhaluinen toimija, joka tunnistaa oman osaamisensa rajat ja hakee tarvittaessa ulkopuolista asiantuntija-apua. Tärkeintä on, että hänellä on riittävästi aikaa isännöitsijän töiden hoitamiseen.

isännöitsijäntodistuksen virhe

7.7.2025

Voiko isännöitsijäntodistuksen virhe johtaa vahingonkorvaukseen?

Kuluttajariitalautakunnassa on ollut käsittelyssä asia, joka on koskenut isännöitsijäntodistuksen virhettä. Asunnon ostajille ei ollut annettu riittäviä tietoja tulevasta julkisivuremontista. Isännöitsijäntodistuksessa oli mainittu vain kattoremontti, ikkunat ja ulkoportaat, mutta ei julkisivuja.

Tilaajille

16.9.2025

”Keskeisimmät asiat sujuvat hyvin” – tutkimus selvitti isännöinnin laadun 

Asiantuntemus ja luotettavuus ovat isännöitsijän tärkeimmät ominaisuudet. Kolmantena tulee aikaansaavuus, mutta siinä isännöitsijät voisivat vielä parantaa, käy ilmi isännöinnin laatua mittaavasta tutkimuksesta. Uudenmaan taloyhtiöt suhtautuvat isännöintiin kriittisemmin kuin muualla maassa sijaitsevat taloyhtiöt.

Taloyhtiön välttämättömät tehtävät pitää tulla hoidetuiksi myös isännöitsijän poissa ollessa.

5.9.2025

Isännöitsijän poissaolo – kuka hoitaa taloyhtiön asiat?

Isännöintiyrityksen tulee järjestää toimintansa siten, että taloyhtiön välttämättömät tehtävät tulevat hoidetuiksi myös kohdeisännöitsijän ollessa lomalla tai sairaana. Kun taloyhtiön asioiden hoitamiseen osallistuu useampia henkilöitä, poissaolojen paikkaaminenkin on helpompaa.