Helsingin Kalasatama jatkaa kaupungin hurjien alueiden vieläkin hurjempaa muutostarinaa

Vanhalla kaupungilla on monta historiallista kerrostumaa, niin myös Helsingin Kalasatamalla. Historia kertoo senkin, mistä Redin kauppakeskus on nimensä saanut.

”Menneisyys on kuorittu Kalasatamasta pois nimeä ja maa-ainesta myöten. Ennätyskorkeat tornitalot rakennetaan alueelle, jolla tehtiin ennen ennätyksiä lähinnä lapsikuolleisuudessa”, kirjoittaa Kirkko ja kaupunki -lehti.

Lehti kertoo Eero Haapasen kirjoittamasta tietokirjasta Sörkan rysäkeisarit – Kalastajia, ajureita ja salakuljettajia (SKS 2013). Kirjaa on jaettu kaikille Kalasataman uusille asukkaille lokakuusta alkaen. Upea ele asukkaiden juurruttamiseksi asuinalueeseensa – ei toisin ainutkertainen, koska Helsingin kaupunki on jakanut myös esimerkiksi Jätkäsaaren asukkaille heidän asuinalueestaan kertovaa kirjaa. Lehden mukaan myös jotkut vanhat taloyhtiöt Kalliossa ovat jakaneet omakustanteisia historiikkeja asuinalueistaan.

Sörnäisten satama-alue, joka siis nyt tunnetaan nimellä Kalasatama, elää tällä hetkellä toista suurta muutto- ja muutosaaltoaan. Ensimmäinen osui vuosiin 1870-1900. Alkuvaiheessa alue veti sataman vuoksi puoleensa lähinnä nuoria miehiä ja sai myös varsin hurjan kaupunginosan maineen.

Koska kaupunki kasvoi noina vuosina räjähdysmäisesti, ei varsinkaan Pitkänsillan tällä puolella (eli Sörnäisten alueella) juuri välitetty rakennussäädöksistä. Kunhan saatiin nopeasti tönöä toisen eteen. Kurjat asuinolot aiheuttivat sen, että esimerkiksi lapsikuoleisuus oli suurta noina aikoina.

Jugendaikakauden loppupuoli toi suurta helpotusta Sörnäistekin asuinoloihin, kun alue liitettiin osaksi asemakaavaa. Asemakaavan myötä sekä kunnallistekniikka että uusi (paloturvallisempi) rakentamisen tapa otetiin käyttöön.

Satamasta ei Kalasatamassa muistuta enää juuri mikään, mutta historian rippeitä löytyy vielä Mustikkamaan puolelta. Mustikkamaan rantakallioilla on suuria metallirenkaita, joihin laivat kiinnitettiin redille, eli odottamaan purkua ja lastausta.

Lue koko juttu Kirkko ja kaupunki -lehden sivuilta.

Lue Bongaa ornamentti -kesäkisan artikkelimme, joka käsitteli Sörnäisten aluetta.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Helsingin rakennusvalvontapalvelut

19.11.2024

Helsingin rakennusvalvontapalvelut uuden edessä

Kiinteistöliitto Uusimaa tapasi kesäkuun puolessa välissä Helsingin kaupungin rakennusvalvontapalveluiden ohjausryhmän osana tiivistä yhteistyötä. Kuulumisten vaihdon lisäksi puhuttiin päivittyvästä rakentamislaista ja lupaprosessin kehittämisestä.

Helsingin asuntotuotanto

7.3.2025

Helsingin asuntotuotanto laski huomattavasti viime vuonna

Nopea korkojen ja rakennuskustannusten nousu sekä voimakas inflaatio ovat hidastaneet niin rakentamisen kuin asuntomarkkinoiden kehitystä pääkaupungissa. Eniten asuntoja valmistui viime vuonna Kalasatamaan ja Pohjois-Pasilaan.

talousvesi

24.2.2025

Helsingin talousvesi hyvälaatuista

Helsingin talousvesi oli viime vuonna laadultaan hyvää, kertoo kaupungin talousveden laatua valvova Helsingin kaupungin ympäristöpalvelut. Laatua seurataan määrittämällä näytteistä mikrobiologisia ja kemiallisia muuttujia viikoittain. Helsingin alueella on kaksi talousvettä valmistavaa laitosta, Vanhankaupungin vedenpuhdistuslaitos ja Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitos.

16.5.2025

Helsinki lisää kasvillisuutta kantakaupungin aukioille ja kaduille

Uusia puita, istutuksia ja istuskelupaikkoja lisätään kesän aikana neljälle kadulle ja aukiolle Helsingin Kallion, Vallilan ja Kruununhaan alueilla. Tavoitteena on lisätä katuvihreän määrää kaupungissa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti