Hamstraajat ja vanhukset taloyhtiöissä aiheuttavat päänvaivaa isännöitsijöille

Ikäihmiset eivät ole taloyhtiön asukkaissa ainoita, jotka aiheuttavat isännöitsijöille päänvaivaa. Yksi isännöitsijöille tuttu ongelmatapaus taloyhtiössä on hamstraaja, kirjoittaa Yle nettisivuillaan.

Vanhukset asuvat entistä pidempään omissa kodeissaan, mutta eivät ongelmitta. Isännöitsijä Sinikka Ahola kertoo, että ennen pystyi soittamaan päivystävälle sosiaalihoitajalle ja apua tarvitseva sai sitä kautta lääkärin. Enää tällaista apua ei saa. Vanhus voi olla hyvinkin sekaisin, mutta asuu silti kotonaan.  Viranomaiset ovat etääntyneet ihmisistä ja heihin on vaikea saada yhteyttä. Aina on jokin puskuri välissä.

Hamstraajat aiheuttavat ongelmia taloyhtiössä säilömällä kotinsa ja varastonsa täyteen tavaraa. Tämä kasvattaa tulipaloriskiä. Lisäksi tavaramäärä voi aiheuttaa hajuhaittaa ja houkuttaa tuholaiseläimiä.

Lue alkuperäinen artikkeli Ylen nettisivuilta.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

ikäteknologia

19.12.2025

Ikäteknologia auttaa kotona asuvaa vanhusta

Suomessa on yli miljoona 70 vuotta täyttänyttä ihmistä. Osa heistä tarvitsee ulkopuolisia palveluja, mutta osa pärjää kotona itsekseen. Itsenäisesti asuvalle vanhukselle tukea tuovat erilaiset teknologiset ratkaisut.

huumeet häiriötilanteet

28.1.2026

Huumeet tulivat taloyhtiöön – Asukkaille ohjeet häiriötilanteisiin

Jokainen asukas voi edistää taloyhtiön asumisturvallisuutta ilmoittamalla nopeasti häiriöistä yhtiössä tai epäilyttävistä tapahtumista lähialueella. Ongelmatilanteita voidaan ratkoa ja päihteiden väärinkäyttäjiin kohdistuvia pelkoja ja epäluuloja hälventää aktiivisella naapurusto- ja verkostotyöllä.

11.12.2025

Taloyhtiö jälkiasensi hissit edistääkseen esteettömyyttä – ”Kukaan meistä ei nuorene”

Väestö vanhenee, joten taloyhtiöiden kannattaa panostaa esteettömyyden edistämiseen. As Oy Kaakinportissa Pieksämäellä ryhdyttiin korjaustöihin, jotta asukkaat pärjäisivät kotonaan mahdollisimman pitkään.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti