Etäluenta ei korvaa vesimittarin näyttöä

Laskutuskäyttöön tarkoitetuissa vesimittareissa on aina oltava näyttö, eikä mittarin laskutuksen etäluenta korvaa sitä, muistuttaa Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes). Taloyhtiöiden onkin huolehdittava, että ne hankkivat ja asennuttavat vain vaatimusten mukaisia CE M merkinnällä varustettuja vesimittareita.

Vesimittareiden etäluenta lisääntyy säädösmuutosten takia. Etäluenta on uusissa ja saneerattavissa kohteissa nykyisin pakollista, ja sitä käytetään laskutukseen ja kulutusseurannan verkkopalveluun.

Tukesin ylitarkastaja Sari Hemminki muistuttaa, että vesimittarissa on aina oltava kuluttajalle tarkoitettu mittariin kuuluva näyttö. Sen avulla asukas voi itse seurata vedenkulutusta ja laskutustietoja.

– Myös etäluennassa voi tapahtua virheitä: asunnon vesimittarin lukemat onkin laskutusjärjestelmässä yhdistetty naapuriin tai lukemat eivät verkkohäiriöiden takia siirry oikein. Ainoa keino tutkia näitä tilanteita on seurata kulutuslukemia näytöltä, kertoo Hemminki.

Huoneistokohtaisista vesimittareista vastaa taloyhtiö ja kiinteistöjen mittareista vesihuoltolaitos.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

talkoovakuutus

27.2.2023

Talkoovakuutus tuo osakkaalle turvaa

Jos taloyhtiössä tehdään kunnossapitotoimia talkoina, yhtiön on syytä ottaa talkoolaisten turvaksi talkoovakuutus. Talkoovakuutus korvaa talkootyön tai muun palkattoman työn aikana asukkaille sattuneet vahingot.

Tilaajille

19.1.2023

Isännöintikartellipäätöksestä useita valituksia

Kilpailu- ja kuluttajavirasto sekä kolme isännöintialan yritystä ovat valittaneet markkinaoikeuden isännöintikartellia koskevasta ratkaisusta korkeimpaan hallinto-oikeuteen.

korvauksia isännöintikartellista

10.2.2023

Haetko korvauksia isännöintikartellista? Toimi näin

Taloyhtiö voi nostaa vahingonkorvauskanteen isännöintikartellipäätöksessä mainittuja toimijoita vastaan. Perusedellytyksenä on, että taloyhtiö pystyy näyttämään kartellista sille syntyneen vahingon toteen. Jos oikeuteen päädytään, taloyhtiön kannattaa hankkia itselleen kartellivahingonkorvauksiin erikoistunut juristi.

22.2.2023

Kuukauden kasvo: Asuntokauppa on suurten tunteiden laji

Toimittaja Jaakko Loikkanen tuntee kiinteistönvälittäjän työn, sillä hän vietti lapsena paljon aikaa kiinteistönvälittäjänä toimivan äitinsä työpaikalla. Hän kokosi kiinteistönvälittäjien parhaat kertomukset työstä keväällä ilmestyvään kirjaan.

Olet lukenut 1/25 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti