Danske Bank: Hoitovastikkeessa syytä varautua korotuksiin

Taloyhtiön osakkaan kannattaa varautua siihen, että hoitovastike nousee kevään yhtiökokouksessa 10–20 prosenttia.

Taloyhtiöiden kasvaneet hoitokulut näkyvät myös pankeissa. Osa taloyhtiöistä viivyttää lainanlyhennyksiä saadakseen seuraavan vastike-erän. Taloyhtiöiden kasvaneet menot näkyvät myös perinteisesti vakaassa taloyhtiöiden talletustaseessa. Se supistui joulukuussa 14 prosenttia vuotta aiempaan verrattuna.

– Jos vastikkeita ei ole tarkistettu viime kevään jälkeen, on asukkaiden hyvä varautua 10–20 prosentin nousuun omassa hoitovastikkeessa. Jos taloyhtiön tili on tyhjä, on tärkeää säästää tilille puskuria mahdollisia yllättäviä menoeriä varten, sanoo Danske Bankin asunto-osakeyhtiöiden rahoituksesta vastaava johtaja Ville Roihu.

Vastikkeita nostaa hintojen laaja nousu. Tilastokeskuksen mukaan kiinteistöjen ylläpidon kustannukset nousivat viime vuoden heinä-syyskuussa 11,5 prosenttia. Vuokratontilla olevien taloyhtiöiden kustannuksiin vaikuttaa myös elinkustannusindeksi, joka nostaa siihen sidottuja vuokria merkittävästi. Inflaatio oli viime vuonna 7 prosenttia.

Yhtiökokoukseen kannattaa osallistua tänä keväänä

Koti on monen suomalaisen suurin omaisuuserä. Silti taloyhtiöissä kiinnostus osallistua yhtiökokouksiin on yhä matalaa. Jos yhtiökokoukseen ei ole aiemmin osallistunut, kannattaa tänä keväänä tehdä poikkeus.

– Osakkaan oman talouden kannalta yhtiökokous tekee valtavia päätöksiä. Yhtiökokouksessa osakkaat päättävät muun muassa siitä, paikataanko talven alijäämä korotetulla vastikkeella vähitellen vai annetaanko taloyhtiölle valtakirja tarvittaessa periä kahden kuukauden ylimääräinen vastike, Roihu sanoo.

Roihu muistuttaa, että nykyisessäkään tilanteessa ei kannata lykätä taloyhtiön tärkeitä remontteja. Ennakoiva kunnossapito kasvattaa taloyhtiön arvoa ja estää vahinkoja.

– Kiinteistön kunnossapidossa aika ei paranna. Jos taloyhtiön putket vuotavat tai ikkunat vetävät nyt, kyllä ne vuotavat ja vetävät huomennakin, Roihu sanoo.  

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

vihreistä lainoista

18.10.2024

Vihreistä lainoista helpotusta remontteihin?

Taloyhtiöiden mahdollisuus saada lainaa energiatehokkuusinvestointeihin helpottui kesällä, kun Euroopan investointirahasto (EIR) teki lainoista takaussopimukset keskeisten suomalaispankkien kanssa. Suurta ryntäystä lainahanoille ei ole kuitenkaan vielä taloyhtiöiden keskuudessa näkynyt.

hoitovastikkeet nousevat

27.2.2025

Pankki arvioi: Hoitovastikkeet nousevat tänäkin vuonna

Laskevien korkojen myötä taloyhtiölainojen korkomenot ovat pienentyneet. Yleisesti taloyhtiöiden talous on aiempia vuosia parempi. Pankin arvion mukaan tänä keväänä rahoitusvastikkeet pienenevät, mutta hoitovastikkeet nousevat.

onnistunut asuntokauppa

8.10.2024

Hoida nämä asiat kuntoon ennen asuntokauppaa

Asuntokaupan ennustetaan virkistyvän lähiaikoina korkotason laskiessa. Ostajan kannattaa valmistautua asuntokauppaan neuvottelemalla lainasta hyvissä ajoin ennen sopivan asunnon löytymistä. Kun uusi asunto löytyy, on tärkeää pyytää asunnosta kaikki kaupassa tarvittavat asiakirjat.

lainakorkojen lasku

4.3.2025

Vertailu: Korkojen lasku näkyy pankkien lainatarjouksissa

Uusien taloyhtiölainojen keskimääräinen kokonaiskorko oli maaliskuussa 3,61 prosenttia pääkaupunkiseudun pankkien lainatarjouksissa, selviää lainavertailusta. Suomen Kiinteistölehti julkaisee yhteistyössä Suomen Vuokranantajien kanssa Suomen Rahatiedon Seppo Rekosen laatimia lainakorkojen vertailuja.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti