Tilastokeskus: Rakennusyritysten liikevaihto kasvoi 5,9 prosenttia helmikuussa

Rakennusyritysten työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi 5,9 prosenttia vuoden takaiseen nähden. Myynnin määrä kasvoi 2,5 prosenttia hintojen muutosten vaikutuksen poiston jälkeen. Kaikkien rakentamisen toimialojen liikevaihdot ja myynnin määrät kasvoivat vuoden 2019 helmikuuhun verrattuna. Erityisesti maa- ja vesirakentamisen kehitys oli vahvaa, tiedottaa Tilastokeskus.

Eniten toimialoista kasvoi maa- ja vesirakentaminen työpäiväkorjatun liikevaihdon 22,4 prosentin kasvulla ja myynnin määrän 23,0 prosentin kasvulla vuoden takaiseen verrattuna. Vastaavasti talonrakentamisen liikevaihto kasvoi 8,4 prosenttia ja myynnin määrä 4,9 prosenttia. Erikoistuneen rakennustoiminnan työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi 3,4 prosenttia ja myynnin määrä 0,1 prosenttia vuoden takaisesta.

Lue lisää täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

hoitovastikkeen nosto

17.6.2026

Hoitovastikkeiden nousu hidastui erityisesti kerrostaloissa

Kerrostalojen hoitovastikkeet nousevat tänä vuonna 1,5 prosenttia ja rivitalojen 2,8 prosenttia, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Kerrostaloyhtiöissä vastikkeiden nousu on hidastunut selvästi rivitaloja enemmän. Taloyhtiöiden maksukyky on parantunut.

15.1.2026

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat viime vuoden lopulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa viime vuoden loka-joulukuussa, kertoo Tilastokeskus. Eniten laskua oli kaksioissa. Suomen Vuokranantajien ekonomistin Eemeli Karlssonin mukaan kyseessä on laajempi ilmiö.

Kerrostaloja lähiömaisemassa Turun Hepokullassa.

19.2.2026

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat viime vuonna

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat viime vuonna koko maassa 2,5 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen, kertovat Tilastokeskuksen ennakkotiedot. Uusien asuntojen hinnat nousivat hieman koko maassa, mutta laskivat pääkaupunkiseudulla.

9.9.2026

Selvitys: Vesi kallistuu entisestään, kaukolämmön hinta rauhoittunut

Veden hinnan ripeä kallistuminen jatkuu tänä vuonna, käy ilmi tuoreesta kuntakohtaisten kiinteistökustannusten vertailusta. Sen sijaan kaukolämmön hinnannousu on hidastunut. Keskimääräinen vesikustannusten nousu on tänä vuonna 4,2 prosenttia.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti