Maa- ja metsätalousministeriö kerää näkemyksiä tulevasta osakehuoneistorekisteristä

ASREK-hankkeessa valmistellaan asunto-osakeyhtiöiden ja keskinäisten kiinteistöosakeyhtiöiden paperisista osakekirjoista luopumista. Tarkoituksena on vuodesta 2019 alkaen siirtyä vaiheittain osakkeiden sähköisiin omistajamerkintöihin.

Taloyhtiöt siirtävät osakeluettelon ylläpidon ensin Maanmittauslaitokselle ja sen jälkeen osakkeenomistajat voivat hakea sähköistä omistajamerkintää ja luopua osakekirjoista. Sähköisen omistajamerkinnän jälkeen myös panttaus tapahtuu sähköisellä kirjaamisella. Tätä kokonaisuutta kutsutaan osakehuoneistorekisteriksi. Rekisteriä tulee ylläpitämään Maanmittauslaitos.

Tulevaan osakehuoneistorekisteriin liittyvää lainsäädäntöä valmistellaan ASREK-hankkeen lainsäädäntötyöryhmässä, jossa on mukana maa- ja metsätalousministeriön, oikeusministeriön, valtiovarainministeriön, ympäristöministeriön ja työ- ja elinkeinoministeriön ohella taloyhtiöiden, erityisesti isännöitsijöiden, kiinteistönvälittäjien ja Finanssialan edustajat.

Maa- ja metsätalousministeriö pyytää taloyhtiöiden hallituksen jäseniä ja osakkeenomistajia vastaamaan kyselyyn, jonka tarkoituksena on kerätä näkemyksiä hankkeen vaikutuksista sekä odotuksia asioinnin järjestämisestä. Kysely on laadittu yhteistyössä erityisesti lainsäädäntötyöhän osallistuvien sidosryhmien, kuten oikeusministeriön ja Suomen kiinteistöliitto ry:n kanssa. Se on avoinna otakantaa.fi -palvelussa 20.2.2018 saakka.

Vastaa Otakantaa.fi -kyselyyn

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

9.4.2025

Talvella tehty salaojaremontti toi rivitaloyhtiölle monia etuja

Talvella tehtävässä salaojaurakassa voi olla monia hyviä puolia. Taloyhtiö saattaa saada kustannusetua, kun tarjoajia on hiljaisena aikana liikkeellä enemmän ja urakoitsijoilla hyvin henkilöstöä saatavilla. Myös asukkaille talvella tehty remontti on pienempi haitta.

26.2.2026

Vakuutena olevien osakekirjojen sähköistämistä halutaan helpottaa

Pankissa lainan vakuutena olevien paperisten asunto-osakekirjojen siirtämistä sähköiseen rekisteriin halutaan helpottaa. Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi osakekirjojen sähköistämisen massa-ajona.

29.10.2025

Talinhelmessä tehtiin laaja energiaremontti – energiaa säästyy 40 prosenttia

Helsingin Munkkivuoressa sijaitsevassa taloyhtiössä tehtiin laaja energiaremontti, jossa yhdistettiin maalämpö, maaviilennys, ilmanvaihtojärjestelmän uusinta ja sähköistyksen parantaminen. Täysin ilman yllätyksiä remontti ei sujunut.

29.1.2026

Kova pakkanen voi vaurioittaa maalämpökaivoja

Maalämpökaivoon kertyy ympäröivästä maaperästä vettä, joka jäätyessään saattaa aiheuttaa vaurioita keruuputkistoon. Vesi voi jäätyä, jos kaivosta kerätään enemmän lämpöä kuin se pystyy luovuttamaan. Jäätyminen on mahdollista ehkäistä jo rakennusvaiheessa poraamalla kaivot riittävän syviksi.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti