Yleishyödyllisyys ohjenuoraksi ikkunaremonteissa

Ruotsissa on vuosikymmeniä vaihdettu hyviä, kunnostuskelpoisia puisia ikkunakehyksiä ja -karmeja hätiköidysti heikkolaatuisempiin, myös kerrostalojen ikkunaremonteissa. Näin väittää rakennusten entisöinnin asiantuntija Anna Alvemur Lindh sivustolla renoveringsraseriet.se. Hän työskentelee nyt korjausrakentamisen konsultointiyritys Bjerkingissä.

Lindhin mielestä vanhojen kiinteistöjen ikkunaremonteissa kannattaisi monestakin syystä harkita vanhojen ikkunoiden kunnostamista: muun muassa ekologisuuden ja rakennuksen julkisivujen suojelun takia.

Hän ottaa esimerkiksi Allmännyttiga Familjebostäder -nimisen vuokrataloyhtiön, joka hylkäsi korjaushankkeessaan erittäin hyväkuntoisia 1940-luvun ikkunoita, vaihtaen ne heikkolaatuisempiin ja talon ulkoasuun sopimattomiin.

Lindhin artikkelin voi kokonaisuudessaan lukea täältä ja yhtiön vastineen täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

16.12.2025

Alle puolet Uudenmaan taloyhtiöistä tarkastaa kattonsa vuosittain

Katon tarkastaa joka vuosi 44 prosenttia uusmaalaisista taloyhtiöistä, ilmenee Kiinteistöliitto Uusimaan teettämästä kyselystä. 42 prosenttia huolehtii tarkastuksesta enintään viiden vuoden välein. Harvemmin katto tarkastetaan 16 prosentissa yhtiöistä.

Uudiskohteen virheestä tulee reklamoida kohtuullisessa ajassa.

14.11.2025

Uudiskohteen virhe – mitä jos myyjä ei vastaa reklamaatioon?

Uudiskohteen virhe saattaa ilmetä vasta vuositarkastuksen jälkeen. Tällaisesta virheestä tulee reklamoida kohtuullisessa ajassa. Joskus voi tulla eteen tilanne, että myyjä alkaakin esittää vaikeasti tavoiteltavaa.

Tilaajille

talvi nuohous

20.1.2026

Paranna tulisijan energiatehokkuutta – talvi hyvää aikaa nuohoukselle

Tulisijojen nuohous ajoitetaan usein lämmityskauden alkuun, vaikka todellisuudessa sen voi suorittaa milloin vain. Syksyllä nuohoojien työjonot ovat pitkiä, ja palvelua voi joutua odottamaan pitkään. Talvella tilaaminen onnistuu helpommin.

31.10.2025

Keskuskaupungit ja kehyskunnat kiinnostavat asuntomarkkinoilla – Helsinki ja Pirkkala houkuttelevimmat

Manner-Suomen 292 kunnasta vain 13 yltää A-luokkaan Hypo-pankin asuntoluottoluokituksessa. Asuntomarkkinoiden voittajia ovat suuret keskuskaupungit ja niiden ympärille rakentuvat vireät kehyskunnat.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti