
Kuukauden kasvo: Taloyhtiön tuet ovat tiukassa
Tällä hetkellä taloyhtiöille on jaossa vähemmän tukia kuin viime vuosina. Varken johtaja Sanna Hughes ennustaa, että heikon julkisen taloustilanteen vuoksi avustukset eivät lähitulevaisuudessa lisäänny.

Kaikki brittikodit pitäisi tehdä mukaviksi ja viihtyisiksi valtion tuella, sanoo 70 vihreän etujärjestön ja ryhmän koalitio Climate Coalition. Tämä on koalition mukaan avainasemassa Iso-Britannian pyrkimyksessä hiilineutraaliksi.
Climate Coalition sanoo myös, että 10 miljoonaa lämpöpumppua tulisi asentaa pitämään ihmiset lämpiminä, vähentämään energialaskuja, parantamaan terveyttä ja luomaan työpaikkoja.
Koalition vaatimus tulee samaan aikaan, kun Boris Johnsonin hallitus ja julkaisee oman 10 kohdan ohjelmansa päästöjen vähentämiseksi. Koalitio pelkää, että ohjelma painottaa liiketaloudellista kannattavuutta ja työllisyyttä.
Johnsonin visiot liittyvät paljolti uuteen teknologiaan, kuten merelle sijoitettaviin tuulivoimaloihin ja hiilipäästöjen talteenottoon. Koalitiokin pitää Johnsonin painottamia hankkeita tärkeinä, mutta ei nyt ensisijaisina.
Lue koko uutinen BBC:n verkkosivuilta.

Tällä hetkellä taloyhtiöille on jaossa vähemmän tukia kuin viime vuosina. Varken johtaja Sanna Hughes ennustaa, että heikon julkisen taloustilanteen vuoksi avustukset eivät lähitulevaisuudessa lisäänny.

Asunto-osakeyhtiölain uudistamista pohtinut työryhmä antoi elokuussa mietintönsä. Siinä esitetään useita lakimuutoksia, joilla helpotettaisiin asumishäiriöihin puuttumista sekä selkiytettäisiin taloyhtiön hallinnon hoitoa. Myös isännöitsijäntodistuksen tietosisältöön esitetään muutoksia.
Tilaajille

Huoneistojen hallintaanottoa halutaan helpottaa, jotta asumishäiriöihin ja lyhytaikaisen vuokraustoiminnan aiheuttamiin merkittäviin haittoihin tai lisäkustannuksiin voitaisiin puuttua. Asia ilmenee asunto-osakeyhtiölain uudistamista pohtineen työryhmän mietinnöstä.

Energiatehokkuusdirektiivi viedään kotimaiseen lainsäädäntöön Suomen erityispiirteet huomioiden, lupaa asumisesta vastaava ministeri Sari Multala. Hän kannustaa taloyhtiöitä energiatehokkuustoimiin mutta ei usko aiempien valtion tukien palaavan nykyisessä taloustilanteessa.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään