
Ovatko salaojat kunnossa? Kosteus aiheuttaa ongelmia piilossa
Rankkasateet ja runsaat sulamisvedet ovat yleistyneet ilmastonmuutoksen myötä. Tämä kuormittaa pientalojen kuivatusjärjestelmiä aiempaa enemmän, varoittaa asiantuntija.

Ruotsin asuntomessut 2017 Linköpingin Vallastadenissa olivat pienimittakaavaisuuden, joustavuuden ja monimuotoisuuden yhteinen ihme, kirjoittaa Fastighetstidningen. Syyskuussa pidetyt messut olivat lehden mielestä jossain määrin vastareaktio siihen suurisuuntaisuuteen, joka kaupunkisuunnittelua on Ruotsissa(kin) leimannut 1960-luvulta alkaen.
Messualueella oli 1000 asuntoa 40 toimijalta, mutta silti mittakaava oli inhimillinen. Ajatuksena oli, että ihmiset yhä enemmän sopeuttavat asuntojaan omiin tarpeisiinsa.
Lue koko artikkeli Fastighetstidningenin pdf-lehdestä.

Rankkasateet ja runsaat sulamisvedet ovat yleistyneet ilmastonmuutoksen myötä. Tämä kuormittaa pientalojen kuivatusjärjestelmiä aiempaa enemmän, varoittaa asiantuntija.

As Oy Sammonkulma perusti niityn taloyhtiön tontille Tampereen itäiseen kantakaupunkiin. Taloyhtiöniitty lisää kaupunkiluonnon monimuotoisuutta ja veden käytön suhteen se on kestävämpi kuin nurmikko.

Rakentamiseen ennakoidaan tänä vuonna kasvua, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Myös korjausrakentamisen ennustetaan lisääntyvän, käy ilmi suhdannekatsauksesta.

Selvityksen mukaan palo-osastointien puutteet selittyvät virheellisellä suunnittelulla tai huolimattomalla toteutuksella. Säädöksissäkin olisi parantamisen varaa. Isoimmat ongelmat liittyvät rakenneliitoksiin sekä räystäisiin ja katoksiin.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään