Uusi ohjelma tunnistaa kiinteistö- ja rakennusalalla kasvupotentiaalia

Kiinteistö- ja rakentamisalaa laajasti edustava KIRA-foorumi tunnistaa uudessa kasvuohjelmassaan 13 mahdollisuutta alan yritysten kasvuun ja kansainvälistymiseen rakennetun ympäristön koko elinkaarella.

– Rakennettu ympäristö vastaa hieman yli kolmasosasta energiankulutuksestamme, joten sen kehittämisessä on erittäin suuri potentiaali esimerkiksi päästöjen vähentämisessä, kertoo ohjelmavalmistelusta vastannut kasvuohjelmatyön vetäjä, SRV:n kehitysjohtaja Miimu Airaksinen.

Ilmastokäännettä ei tehdä rakentamista vähentämällä, vaan rakennettua ympäristöä uudistamalla sekä rakentamalla aiempaa tehokkaammin ja kestävämmin.

– Panostukset TKI-toimintaan luovat innovaatioita, joita tarvitaan nopeuttamaan rakennetun ympäristön välttämätöntä uudistumista vähähiiliseksi ja energiatehokkaaksi. Innovaatioille on olemassa myös suuri vientipotentiaali, Airaksinen lisää.

Yrityksillä on investointihaluja

KIRA-kasvuohjelman mukaan suurin kasvupotentiaali on kestävissä rakennuksissa ja infrassa sekä muuntojoustavissa ratkaisuissa, vähähiilisissä rakennusmateriaaleissa, energiatehokkaissa ratkaisuissa ja energiakäytön optimoinnissa sekä kiertotaloudessa. Alan yritykset aikovat investoida kaikkiin näihin tulevaisuudessa.

KIRA-yhteisön jäsenet sitoutuvat myös luomaan edellytyksiä alan kasvulle kasvuohjelmassa esille nostetuissa aiheissa.

– Ohjelmatavoitteiden liikkeelle saamiseksi valtion on mahdollista nopeasti ohjata EU-rahoitusta Suomen Kestävän kasvun ohjelmasta. Keskipitkällä aikavälillä valtion tulisi kuitenkin kohdistaa KIRA-alan kestävää kasvua tukevalle tutkimus- ja kehitystoiminnalle erityinen rahoitusohjelma, KIRA-foorumin puheenjohtaja Aleksi Randell sanoo.

Foorumin esiin nostamissa teemoissa on Randellin mukaan aineksia paitsi kasvuun, myös asiakastyytyväisyyden, laadun, kannattavuuden ja tuottavuuden parantamiseen. Innovaatioista ja isomman lisäarvon palveluista hyötyvät rakennetun ympäristön käyttäjät ja lopulta koko yhteiskunta.

– Vietämme rakennetussa ympäristössä 98 prosenttia ajastamme ja rakentamisen investoinnit edustavat 60:tä prosenttia kaikista investoinneistamme. Joka viides suomalainen työllistyykin rakentamisen parissa suoraan tai välillisesti – alan panostukset maksavat itsensä takaisin yhteiskunnalle moninkertaisesti, Randell summaa.

Ohjelmavalmisteluun ja teematyöpajoihin osallistui useampi sata KIRA-alaa edustavaa asiantuntijaa. Myös Kiinteistöliitto oli mukana.

Tutustu KIRA-kasvuohjelmaan tästä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

kiinteistönhuolto. Erkki Nikkanen tamppaa roskista.

23.1.2026

Kiinteistönhuolto sujuu, kun sopimus on kunnossa ja tieto kulkee

Taloyhtiön ja kiinteistöpalveluyrityksen yhteistyö sujuu, kun huoltosopimus on yksiselitteinen, osapuolet tuntevat toisensa ja tieto kulkee. Tärkeää on myös palveluyrityksen aktiivisuus ja ennakointi, sanoo As Oy Kemin Aallottaren hallituksen puheenjohtaja Erkki Nikkanen.

24.10.2025

Tonttien vuokrasopimusten päättyminen pohdituttaa porilaisia

Porissa jo useampi taloyhtiö on tehnyt päätöksen lunastaa vuokratontti kaupungilta omaksi. Porilaisissa taloyhtiöissä mietityttää, vastaako hinnoittelu edelleen markkinahintaa myös niillä alueilla, joissa vanhojen asuntojen myyntihinnat voivat olla alle 500 euroa neliöltä.

3.3.2026

Tarkista ainakin nämä asiat taloyhtiön kiinteistöveropäätöksestä

Kiinteistöjen omistajat saavat lähiaikoina verottajalta kiinteistöveropäätökset. Verottajan tekemät kiinteistöveropäätökset on aina tarkastettava huolellisesti isännöitsijän ja taloyhtiön hallituksen kesken, muistuttaa Suomen Kiinteistöliitto.

14.8.2026

Huoltokirjasta tehoa kiinteistönpitoon – näin otat hyödyt irti

Huoltokirja toimii hallitukselle käytännön työkaluna suunnitelmalliseen, ennakoivaan ja kustannustehokkaaseen kiinteistönpitoon. Sähköinen huoltokirja kertoo vikailmoituksista ja niiden hoitamisesta, poikkeamista vedenkulutuksessa tai aikaisemmin tehdyistä remonteista.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti