Tukholmassa mietitään: metropoli vai viherkaupunki?

Löytyykö tilaa kaikille ja kaikelle, kun Tukholman kaupunki muuttaa muotoaan?  Näin kysyttiin keskustelutilaisuudessa, jonka Kulturhuset ja Fastighetsägarna Stockholm järjestivät eilen tiistai-iltana.

Tilaisuudesta kertoo Fastighetstidningen verkkosivuillaan. Kulturhusetin uusi toimitusjohtaja Jesper Larsson sanoi, että hänellä on kunnianhimoinen tavoite, että koko Tukholman keskusta olisi ”kulttuuritalo”.

Larsson painotti kulttuuriväen, kiinteistönomistajien ja elinkeinonharjoittajien yhteistyön merkitystä.

DJ ja toimittaja Nathan Hamelberg kaipasi kaupungin kehittämiseen joustavuutta, jotta asioita voisi kasvaa alhaalta ylöspäin.

Kiinteistöyhtiö AMF:n toimitusjohtaja Mats Hederos totesi, että jos omistaa runsaasti tilaa kantakaupungissa, voi uhrata osan siitä tuottamattomille asioille.

Lue koko artikkeli Fastighetstidningenin sivuilta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

13.2.2026

Väestönsuojat tutuiksi – turvallisuushenkilöstöä koulutettiin Turussa

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi järjesti yhteistyössä Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistyksen kanssa tammikuussa Taloyhtiön turvallisuushenkilöstön kurssin. Kaksiosaisella kurssilla käytiin läpi väestönsuojelujärjestelmää, asukasturvallisuutta sekä palo- ja pelastusturvallisuutta.

16.3.2026

Kaupallinen yhteistyö

Varmista taloyhtiön kannattavat energiaratkaisut

Energiaselvitys eli energiaremontin hankesuunnitelma tukee taloyhtiötä energiaremonttia koskevissa päätöksissä. Energiaselvitys ja elinkaarilaskelmat antavat yhdessä selkeän kuvan taloyhtiölle sopivista ratkaisuista ja estävät virheinvestoinnit.

Suomen Talokeskus Oy

13.10.2026

Mistä tunnistaa hyvin hoidetun taloyhtiön?

Milloin taloyhtiön taloudellinen tilanne on hyvä? Tätä kysymystä pohditaan nykyään yhä useammin. Taloudellisen tilanteen arvioinnissa korostuu kaksi tekijää: yhtiön maksuvalmius ja rahoitettavuus.

13.7.2026

Helteet kuumensivat asunnon? Kokeile näitä vinkkejä

Helteiden aikana asunnon sisälämpötila saattaa nousta korkeaksi. Asumismukavuuteen voi kuitenkin vaikuttaa pienillä konsteilla. Kodin viilennystoimet ovat sitä tehokkaampia, mitä aiemmin ne aloittaa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti