Taalainmaa ja Länsipohja kasvattivat suosiotaan Ruotsin mökkimarkkinoilla

Ruotsin vapaa-ajanasuntojen markkinoilla hinnat ovat nousseet viidessä vuodessa yhdeksän prosenttia, oltuaan sitä ennen muutamia vuosia lähes ennallaan. Asiasta kertoo Svenska Dagbladetin verkkolehti. Kehitys eri lääneissä on ollut eri suuntaista. Voittajia ovat Taalainmaa (Dalarna) ja Länsipohja (Västerbotten). Heikointa hintakehitys on ollut Västmanlandissa, eli keskellä maata melko lähellä Tukholmaa, sekä Jönköpingin ja Blekingen lääneissä Etelä-Ruotsissa.

Ajanjaksosta 2011-2012 ajanjaksoon maaliskuu 2016 – maaliskuu 2017 on hinnannousu ollut Taalainmaalla 47 % ja Länsipohjassa 45 %. Kolmessa heikoimman hintakehityksen läänissä hinnat laskivat pari, kolme prosenttia.

Lue koko artikkeli Svenska Dagbladetin sivuilta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

19.3.2026

Aiempaa harvempi taloyhtiö suunnittelee lämmitystavan muutosta

Taloyhtiöiden into lämmitysremontteihin on vähentynyt, vaikka maalämpö onkin viime vuosina lisännyt suosiotaan, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Kaukolämpö on edelleen kerros- ja rivitalojen yleisin lämmitysmuoto.

Rakentamisen kasvu jää tänä vuonna heikoksi.

2.9.2025

Rakentamisen kasvu jää tänä vuonna heikoksi – asuinrakentamisen toipuminen hidasta

Rakentamisen kehitys on ollut odotettua heikompaa alkuvuoden aikana. Asuinrakentaminen elpyy hitaammin kuin ennakoitiin, mutta kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa, ennustaa Rakli suhdannekatsauksessaan.

asuntokauppa sähköistyy

16.12.2025

Asuntokauppa sähköistyy – mitä se tarkoittaa taloyhtiöille?

Yli puolet kiinteistönvälittäjien asuntokaupoista tehdään jo sähköisesti ja tahdin uskotaan vain kiihtyvän. Taloyhtiöille muutos tarkoittaa siirtymää paperimapeista digiaikaan. Myös huoneistotietojärjestelmän tiedot on pidettävä tarkasti ajan tasalla.

kaasuliesi

3.11.2025

Miten taloyhtiö voi luopua kaasujärjestelmästä?

Moni taloyhtiö pohtii, voiko tarpeettomaksi käyneestä kaasujärjestelmästä luopua esimerkiksi linjasaneerauksen yhteydessä. Ajan myötä sähkö on korvannut liesiuunien käyttämän energian, ja taloyhtiöiden alkuperäisen, kaasuun perustuvan perusjärjestelmän rinnalle on noussut käyttötarkoitukseltaan päällekkäinen sähkö.

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti