Espoolaisessa As Oy Tapionkoivussa sähköautojen latausjärjestelmän hankintaprosessi kohtasi sähköasennuksiin liittymättömiä ongelmia.
Espoon Mankkaalla sijaitseva As Oy Tapionkoivu on 25 asunnon taloyhtiö, johon on rakennettu latausvalmius 49 sähköautolle. Tällä erää asennettuna on 11 laturia. Sähköauton latauskenttä on oma energialaitoksen mittarilla varustettu sähkönkäyttöpaikkansa, joten kentän kustannukset muodostuvat vain sähköautojen latauksesta.
Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Aapo Hallikainen kertoo, että taloyhtiölle ongelmaksi tuli energiamittarilta puuttuva EU:n mittauslaitedirektiivin mukainen MID-hyväksyntä. Direktiivi säätelee EU:n alueella myytävien mittauslaitteiden vaatimuksia, valmistusta ja hyväksyntää.
Artikkeli on kirjautuneille
Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!
Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään