Rakennuskustannukset nousivat kesäkuussa

Tilastokeskuksen mukaan rakennuskustannukset nousivat vuoden 2016 kesäkuussa 0,7 prosenttia vuodentakaisesta. Rakentamisen työpanosten hinnat nousivat 1,3 prosenttia, tarvikepanosten hinnat 0,3 prosenttia ja palveluiden hinnat 0,2 prosenttia vuodentakaisesta.

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys

Rakennuskustannusindeksin pitkän aikavälin kehitys
Toukokuusta kesäkuuhun rakennuskustannusten kokonaisindeksi nousi 0,1 prosenttia. Työpanosten hinnat laskivat 0,1 prosenttia. Tarvikepanosten hinnat nousivat 0,4 prosenttia ja palveluiden hinnat pysyivät edellisen kuukauden tasolla.

Rakennuskustannusindeksi 2015=100, kesäkuu 2016

Avaa taulukko suurempana

Ammattimainen uudistalonrakentaminenPainotPiste-

luku

Kuukausi-

muutos, %

Vuosi-

muutos, %

Kokonaisindeksi1000100,50,10,7
KustannuslajeittainTyöpanokset400101,0-0,11,3
Tarvikepanokset510100,30,40,3
Palvelut90100,00,00,2
Käyttötarkoituksen mukaanAsuinrakentaminen440100,50,20,7
Muu talonrakentaminen560100,60,10,8

 

Lähde: Rakennuskustannusindeksi. Tilastokeskus

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

hoitovastikkeen nosto

17.6.2026

Hoitovastikkeiden nousu hidastui erityisesti kerrostaloissa

Kerrostalojen hoitovastikkeet nousevat tänä vuonna 1,5 prosenttia ja rivitalojen 2,8 prosenttia, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Kerrostaloyhtiöissä vastikkeiden nousu on hidastunut selvästi rivitaloja enemmän. Taloyhtiöiden maksukyky on parantunut.

28.4.2026

Vuokrien lasku jatkuu pääkaupunkiseudulla – muualla maassa nousua

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat tammi-maaliskuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 prosenttia. Muualla Suomessa vuokrat nousivat saman verran viime vuoteen verrattuna, kertoo Tilastokeskus.

15.1.2026

Vapaarahoitteiset vuokrat laskivat viime vuoden lopulla

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa viime vuoden loka-joulukuussa, kertoo Tilastokeskus. Eniten laskua oli kaksioissa. Suomen Vuokranantajien ekonomistin Eemeli Karlssonin mukaan kyseessä on laajempi ilmiö.

taloyhtiö säästää jätekuluissa lajittelemalla

6.2.2026

Lajittelu ja tyhjennysvälit kohdilleen – näin taloyhtiö voi säästää jätekuluissa

Kiinteistöliiton viimeisimmän indeksitalo-selvityksen mukaan taloyhtiöiden jätekustannukset nousivat viime vuonna reippaasti. Taloyhtiö voi itse vaikuttaa jätekulujensa suuruuteen kannustamalla asukkaita lajitteluun ja säätämällä tyhjennysvälit harvemmiksi.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti