Putkiremontti kannattaa tehdä huoneistokohtaisia vesimittareita asennettaessa

Osalle taloyhtiöitä energiatehokkuusdirektiivin edellyttämät huoneistokohtaiset vesimittarit käyvät kalliiksi. Mittarien asentaminen ilman putkiremonttia voi asiantuntijan mukaan olla lähes mahdotonta, kirjoittaa Ilta-Sanomat (10.1.2020).

Vedenkulutusasiantuntijayritys Verton vanhempi erityisasiantuntija Tapio Rask kertoo, että ilman putkiremonttia huoneistokohtaisten vesimittarien asentaminen on lähes mahdotonta, ja teknologia edellyttää tässäkin putkien katkaisua anturia varten.

Muutostyö maksaa vanhoissa taloyhtiöissä tuhanisa euroja asuntoa kohti. Jos ennen 2010-lukua rakennettuun taloon asennetaan asuntokohtaiset vesimittarit, kannattaa samassa yhteydessä tehdä jo täydellinen putkiremontti, sanoo Rask. Hänen arvionsa mukaan noin puolissa viime vuosina toteutuneissa putkiremonteissa taloyhtiö on valinnut paikan päällä luettavan halvemman vesimittarin. Kyseisissä taloyhtiöissä laitteisto joudutaan direktiivin myötä uusimaan.

Kustannukset ovat noin 500 euroa asuntoa kohden, jos mittarit asennetaan saneerauksen yhteydessä tai vanhat mittarit vaihdetaan etäluettaviin malleihin. Jotkut taloyhtiöt ovat putkisaneerauksen yhteydessä tehneet varauksen mittarien vaihdon helpottamiseksi, ja näissä tapauksissa muutos maksaa noin 700 euroa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

putkiremontti

15.5.2025

Putkiremontti jää yhä useammin tekemättä rahoitusvaikeuksien takia

Kyselyn mukaan 19 prosentilla isännöitsijöistä on hallinnoinnissaan kohteita, joissa putkiremontteja on jäänyt toteutumatta rahoitusvaikeuksien takia. Osuus on mittaushistorian suurin. Taantuvilla ja väestöään menettävillä alueilla osuus on peräti 36 prosenttia. 

17.4.2025

Aika ryhtyä korjaamaan – Pasilan tornitalossa tehdään mittava putkiremontti

Aika on suotuisa isojen korjaushankkeiden käynnistämiselle. Tekijöitä on hyvin saatavilla ja korot ovat tulleet alaspäin. Helsinkiläisessä taloyhtiössä päästiin toteuttamaan laajaa linjasaneeraushanketta juuri sopivalla hetkellä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

etäluettavat vesimittarit

28.2.2025

Pääkaupunkiseudulla siirrytään etäluettaviin vesimittareihin

Pääkaupunkiseudun asukkaiden vedenkulutuksen mittauksessa siirrytään käyttämään etäluettavia vesimittareita. Vesimittarit vaihdetaan kiinteistöihin vuodesta 2026 alkaen vaiheittain noin viidessä vuodessa, kertoo Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY.

pieni taloyhtiö

25.4.2025

Raunistulan neljän kodin yhtiössä asiat hoidetaan omin voimin

Raunistulan puutaloalueella sijaitsevan entisen lakkatehtaan kiinteistössä tehdään päätökset yhdessä ja tartutaan talkoohengellä harjaan ja lumilapioon. Ari Kokko on toiminut taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana neljä vuotta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti