Osakeluettelon siirtopalvelu avautuu keväällä 2020

Maanmittauslaitoksen sähköinen palvelu osakeluettelon siirtoon avataan huhtikuussa 2020. Palvelu on tarkoitettu ensisijaisesti taloyhtiöille, joilla ei ole käytössään isännöintipalvelua.

Taloyhtiöillä on aikaa tehdä osakeluettelon siirto vuoden 2022 loppuun asti. Maanmittauslaitoksen suositus on, että taloyhtiöt tekevät siirron aikaisintaan vuonna 2020, jolloin sekä osakeluettelon siirtopalvelu että rajapinnat isännöintipalveluita varten ovat käytössä. Kunnes siirtopalvelu on valmis, voivat taloyhtiöt siirtää osakeluettelonsa huoneistotietojärjestelmään vanhaan tapaan toimittamalla tiedot Maanmittauslaitokselle erillisellä lomakkeella.

Palvelu julkaistaan osoitteessa osakehuoneistorekisteri.fi.

Lue lisää Maanmittauslaitoksen tiedotteesta

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

24.10.2025

Tonttien vuokrasopimusten päättyminen pohdituttaa porilaisia

Porissa jo useampi taloyhtiö on tehnyt päätöksen lunastaa vuokratontti kaupungilta omaksi. Porilaisissa taloyhtiöissä mietityttää, vastaako hinnoittelu edelleen markkinahintaa myös niillä alueilla, joissa vanhojen asuntojen myyntihinnat voivat olla alle 500 euroa neliöltä.

26.2.2026

Vakuutena olevien osakekirjojen sähköistämistä halutaan helpottaa

Pankissa lainan vakuutena olevien paperisten asunto-osakekirjojen siirtämistä sähköiseen rekisteriin halutaan helpottaa. Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee lakimuutosta, joka mahdollistaisi osakekirjojen sähköistämisen massa-ajona.

7.5.2025

Vehreää ja viihtyisää – taloyhtiön pihalle sopivat monenlaiset marjapensaat

Kerrostalon pihalle sopivat yhtä hyvin herukat kuin hunajamarjatkin – ei vain kasvattamaan satoa vaan myös kaunistamaan pihapiiriä. Sadon poimimisesta kannattaa taloyhtiössä sopia jo taimien istutusvaiheessa.

12.9.2025

Rakennusten radonongelmat ovat vähentyneet – mittauksia pitäisi kuitenkin lisätä

Radonpitoisuudet ovat nykyään pienempiä ja radonaltistuminen kodeissa ja työpaikoilla vähäisempää kuin 2010-luvulla. Asuntojen radonmittauksia tehdään kuitenkin melko vähän. Radontietokannan tietojen perusteella radonkorjauksia tehtiin vuosina 2019–2023 arviolta 1 000 asunnossa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti