Opetusvideoita uusiutuvasta energiasta

Lähienergialiitto ja Metropolia ammattikorkeakoulu ovat tuottaneet kaksi kappaletta YouTube-opetusvideoita uusiutuvasta energiasta. Videot on pyritty tekemään mahdollisimman neutraalisti ja tärkeimmät kysymykset sisältäviksi, kohderyhmänään tavalliset rakennuttajat. Videoissa keskitytään aurinkosähkö- ja aurinkolämpöjärjestelmiin.

Katso videoita:

Opetusvideo verkkoon kytketyistä aurinkosähköjärjestelmistä, esittelyssä suuri aurinkovoimala sekä pientaloratkaisu.

Opetusvideo aurinolämpöjärjestelmien hyödyntämismahdollisuuksista, esimerkkikohteena kuntoutuskeskus Mikkelissä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

19.6.2026

Sauna kuuluu Suomen kesään – 5 faktaa saunomisesta

Sauna ja saunominen kuuluvat erottamattomana osana suomalaisten elämään. Juhannuksen kunniaksi Suomen Kiinteistölehti kokosi viisi mielenkiintoista faktaa saunoista Suomessa.

13.5.2026

Talous ratkaisee, haluavatko taloyhtiöt parantaa energiatehokkuuttaan

Taloudellisella kannattavuudella on iso merkitys taloyhtiöiden kiinnostukselle parantaa energiatehokkuutta, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Suurin osa vastaajista on sitä mieltä, että energiatehokkuuden parantamisen pitäisi olla taloudellisesti nykyistä kannattavampaa.

huoneistojen hallintaanotto

28.4.2026

Normaalit elämisen äänet kuuluvat taloyhtiöön

Taloyhtiössä monenlaiset elämisen äänet ovat osa arkea, eikä niitä voi säännöillä suitsia, muistuttaa Kiinteistöliitto. Esimerkiksi lasten ääniä tulee sietää. Toistuva kovaääninen musiikinsoitto öiseen aikaan sen sijaan ei ole hyväksyttävää, vaan sitä voidaan pitää häiriönä.

10.9.2025

Jättikö vuokralainen vuokran maksamatta? Vuokranantaja: toimi näin

Jos vuokranmaksussa ilmenee ongelmia, vuokranantajan on syytä puuttua asiaan nopeasti. Jos vuokranmaksua ei yrityksistä huolimatta saada sujumaan, vuokrasopimuksen päättäminen voi jäädä ainoaksi vaihtoehdoksi.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti