Suomalaisten taloyhtiöiden innostus väestönsuojan ylläpitoon on hiukan laantunut kolmen vuoden takaisesta piikistä Venäjän aloitettua hyökkäyssotansa Ukrainassa. As Oy Espoon Rubiinissa suojan huoltaminen on kuitenkin otettu vakavasti. Kävimme paikan päällä tutustumassa väestönsuojan tiiveyskokeeseen.
Tiedätkö, miten toimia tulipalon osuessa kohdalle? Palomestari Arto Pirinen neuvoo, mitä tulee tehdä, jos kotona syttyy tulipalo tai jos kerrostalon rappukäytävässä on savua. Toimintaohjeet on syytä antaa kaikille asukkaille ja kielellä, jota he ymmärtävät.
Hissien hälytyspuhelimet ovat muutoksen kourissa. 3G-mobiiliverkon alasajon jälkeen niitä on siirretty 2G-verkkoon, mutta sekin on tulossa tiensä päähän vuonna 2029. Miksi Suomessa ylipäätään luotetaan hätäpuhelimissa mobiiliverkkoon, kun länsinaapurissa on tukeuduttu valokuituun jo 1990-luvulta lähtien?
Sähköjärjestelmät eivät yleensä vaadi uusimista kulumisen takia, mutta sähkölaitteita on aiempaa enemmän ja ne ovat tehokkaampia. Myös sähköautojen lataus ja aurinkosähköjärjestelmät asettavat kiinteistön sähköverkon mitoituksen koetukselle, kertoo STUL ry:n tekninen johtaja Esa Tiainen.
Nämä ja monet muut mielenkiintoiset aiheet löydät taloyhtiöiden omasta lehdestä, Suomen Kiinteistölehdestä. Luo tunnukset ja kirjaudu sisään lukeaksesi monipuolisia sisältöjämme!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään