Ahtaat parkkiruudut aiheuttavat ongelmia etenkin kerrostalojen pihoilla ja suurissa kauppakeskuksissa. Lähes puolet kaikista peltikolareista tapahtuukin parkkipaikoilla.
Tarkkoja määräyksiä parkkiruudun mitoista ei ole olemassa. Kaavoituksessa määritellään vain autopaikkojen määrä. Normaalisti yhden auton paikka on 2,5 metriä leveä ja pituudeltaan 6,0 metriä. Tämä on kuitenkin vain suositus. Liikuntaesteiselle tarkoitetun niin sanotun LE-paikan tulee olla kooltaan vähintään 3,6 x 5 m.
Pienet tontit ja tiukat pysäköintivaatimukset kaavassa ajavat minimimittojen käyttöön, vaikka isompien tekemiselle ei ole rajoituksia. Vastuu on rakentajilla.
Artikkeli on kirjautuneille
Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!
Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään