Nousuhormielementti vauhdittaa putkiremontteja

Lahtelaisyhtiö Asor Oy:n kolme vuotta sitten kehittämä nousuhormielementti vauhdittaa putkiremontteja Lahden ja Tampereen seudulla, kirjoittaa Etelä-Suomen Sanomat.

Elementtiin on asennettu valmiiksi lämpö-, käyttövesi- ja viemäriputket sekä WC-istuimen kiinnitysjärjestelmä. Koko elementti tehdään valmiiksi tehtaalla ja asennetaan saneerauskohteessa vesieristyksen päälle. Vanhoja hormeja ei tarvitse asennuksen yhteydessä avata tai purkaa.

Ratkaisu toimii hyvin kohteissa, joissa putkilinjat kulkevat pystysuorassa, mutta vanhempiin kerrostaloihin se ei sovellu yhtä hyvin. Työntekijät pitää lisäksi kouluttaa elementin asentamiseen erikseen. Nousuhormielementin etuihin kuuluvat nopea, valmistajan mukaan jopa alle kaksi tuntia kestävä asennus ja nopeat korjaustoimenpiteet mahdollistava irrotettava kansi.

Ratkaisevia kustannussäästöjä 1800 euroa tällä hetkellä maksava elementti ei kuitenkaan rakennuttajalle tuo. Sitä on myyty noin 500 kappaletta vuodessa ja käytetty remonteissa kerrostaloissa Lahdessa, Hollolassa ja Tampereella.

Lue lisää Etelä-Suomen Sanomien alkuperäisestä artikkelista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

28.5.2026

Taloyhtiöiltä puuttuu rahoitus: Yhä useampi putkiremontti jää tekemättä 

Putkiremontti jää usein tekemättä tai sitä lykätään viimeiseen hetkeen tai putkivuotoihin asti. Syitä ovat taloyhtiöiden vaikeudet saada remonttilainaa, heikko taloyhtiöiden taloustilanne ja lisääntynyt korjausvelka, ilmenee Isännöintiliiton kyselystä.

27.1.2026

Kaupallinen yhteistyö

Putkiremontin hinta yllättää monet – näin kustannukset oikeasti muodostuvat

Putkiremontin hinta yllättää usein taloyhtiön osakkaat ja hallitukset. Pelkkä neliöhinta ei kerro koko totuutta, sillä kustannukset muodostuvat monista tekijöistä – talon rakenteista, remontin laajuudesta ja osakkaiden valinnoista.

Sustera

kiertotalouslaki

22.1.2026

Kiertotalouslaki tuo vauhtia jätteiden lajitteluun

Suomi on jäljessä EU:n asettamista yhdyskuntajätteen kierrätystavoitteista: yli kaksi kolmasosaa kotitalouksien sekajätteestä on edelleen kierrätyskelpoista jätettä, joka päätyy polttoon. Valmisteilla olevan kiertotalouslain toivotaan tehostavan lajitteluastetta.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

vesivahingon jälkeen

20.2.2026

Toimi näin vesivahingon sattuessa

Kun taloyhtiössä tapahtuu vesivahinko, vahingon syy ja laajuus on tärkeää selvittää viivytyksettä. Hyvät kirjalliset dokumentit ja valokuvat helpottavat asioiden selvittämistä. Aivan ensimmäiseksi on kuitenkin saatava vedentulo lakkaamaan.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti