Milloin johtohenkilö on vahingonkorvausvelvollinen?

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Hallituksen jäsenillä ja isännöitsijällä on velvollisuus edistää huolellisesti taloyhtiön etua.

Johtohenkilöllä tarkoitetaan hallituksen jäsentä ja isännöitsijää. Heitä koskee lain 24 luvun 1 §:ssä säädetty vahingonkorvausvelvollisuus. Korvausvelvollisuus rakentuu asunto-osakeyhtiölain 1 luvun 11 §:ssä todettuun johdon velvollisuuteen huolellisesti toimien edistää yhtiön etua. Mikäli johtohenkilö toimii tämän huolellisuusvelvoitteen vastaisesti tahallaan tai huolimattomuudesta ja tästä toiminnasta aiheutuu vahinkoa yhtiölle, saattaa johtohenkilö olla vahingonkorvausvelvollinen.

Johtohenkilö saattaa olla vahingonkorvausvelvollinen yhtiön lisäksi myös osakkeenomistajalle tai muullekin henkilölle. Tältä osin korvausvelvollisuus voi toteutua, mikäli johtohenkilö on tahallaan tai huolimattomuudesta rikkonut asunto-osakeyhtiölakia tai asunto-osakeyhtiön yhtiöjärjestystä.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Jukka Laakso

Asianajaja Jukka Laaksolla on vankka kokemus erilaisten asunto-osakeyhtiöihin ja kiinteistöihin liittyvien oikeudellista osaamista vaativien tilanteiden ratkaisijana toimimisesta sekä neuvotteluteitse että oikeudenkäynneissä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

20.8.2025

Mitä taloyhtiöiden tulee tietää uudesta rakentamislaista?

Uudistetun rakentamislain tavoitteena on sujuvoittaa lupaprosesseja, mutta käytännön vaikutukset voivat vaihdella kunnittain. Taloyhtiöiden on hyvä selvittää ajoissa, mitä vaatimuksia omalle hankkeelle muuttuneessa tilanteessa asetetaan.

9.5.2025

Ilmoittaudu mukaan Avoimet Puutarhat -tapahtumaan 

Avoimet Puutarhat järjestetään sunnuntaina 6. heinäkuuta, ja ilmoittautuminen tapahtumaan on avautunut. Teemapäivänä kotipuutarhurit ja yhteisöt ympäri Suomen kutsuvat vierailijat tutustumaan puutarhoihinsa.

15.8.2025

Kaupallinen yhteistyö

Taloyhtiön tiedonhallinta omissa näpeissä – SokoPro Kiinteistöpankki tuo läpinäkyvyyttä remontteihin

Kiinteistöpankki mahdollistaa tietojen tehokkaan hallinnan koko niiden elinkaaren ajan. Kiinteistöpankin avulla voit luoda projektin jokaiselle remontille, kiinteistölle tai huoneistolle yhdellä ja samalla alustalla.

SokoPro

20.11.2025

Uusien pientalojen palo-osastoinneissa paljon puutteita

Selvityksen mukaan palo-osastointien puutteet selittyvät virheellisellä suunnittelulla tai huolimattomalla toteutuksella. Säädöksissäkin olisi parantamisen varaa. Isoimmat ongelmat liittyvät rakenneliitoksiin sekä räystäisiin ja katoksiin.