Kysely: asumisen kustannukset ovat karanneet käsistä

asumisen kustannukset kunnissa

Asumiskustannukset ovat tärkein asumisen kysymys kunnissa, selviää Kiinteistöliiton tekemästä kuntavaalikyselystä.

Kiinteistökustannuksien alentaminen nousi ylivoimaisesti ensimmäiselle sijalle kysyttäessä niin tärkeintä asumisen kysymystä kuin sitä, mihin rakennetun ympäristön asiaan kunnan tulisi panostaa enemmän.

Vastaajista 86 prosenttia oli sitä mieltä, että hänen kuntansa tulee panostaa siihen, että asumisen kustannukset eivät nouse. Vastaajista 70 prosenttia katsoi, että asumisen kustannukset ovat karanneet käsistä. Kiinteistöveron tasoa piti liian korkeana 63 prosenttia vastaajista.

– Kiinteistöliiton jäsenistö ja kuntalaiset kautta maan kokevat asumisen rajun kustannusten nousun merkittävänä kysymyksenä. Asumisen kallistuminen viime vuosina näkyy kukkarossa ja todella koskettaa suoraan suomalaisten arkea, sanoo liiton yhteiskuntasuhdepäällikkö Janne Salakka.

Asumiskustannukset ovat nousseet 2020-luvulla 25 prosenttia, ja tämä näkyy myös vastaajien valinnoissa. Liiton indeksitalovertailun mukaan asumisen kustannukset ovat nousseet viime vuonna keskimäärin 4,4 prosenttia. Erityisesti lämmitys-, vesi- ja jätemaksut ovat kasvaneet tuntuvasti. Tämä selittänee sitä, miksi kunnan omistajapolitiikka ja kuntaomisteisten yhtiöiden päätökset nousivat kolmanneksi tärkeimmäksi asumisen kysymykseksi kunnassa.

Lyhytaikainen vuokraus kuuma vaaliteema

Lyhytaikainen vuokraus herätti kyselyn vastauksissa tunteita. Yli puolet vastaajista suhtautui kriittisesti siihen, että kuntien tulisi vastaisuudessakin mahdollistaa lyhytaikainen vuokraustoiminta, vaikka lainsäädäntö mahdollistaisi sen kieltämisen. Teema herättää suurissa kaupungeissa ja erityisesti Rovaniemellä paljon keskustelua, ja asia noussee esille kuntavaalien yhteydessä.

Kiinteistöliiton kyselyyn vastasi 3036 kiinteistönomistajaa, isännöitsijää ja asukasta 37 eri kunnasta. Eniten vastauksia saatiin suurista kaupungeista Helsingistä, Espoosta, Jyväskylästä, Tampereelta, Turusta, Kuopiosta, Vantaalta ja Lahdesta. Maantieteellisesti vastaukset jakautuivat ympäri Suomen.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

rakentamisen

11.9.2025

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset nousussa – perheasunto kallein Järvenpäässä

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat nousseet edellisvuotta vähemmän. Monissa kunnissa nousu on erittäin nopeaa. Eniten kasvoivat vesi- ja kaukolämpökustannukset, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

1.4.2025

Kuntavaaleissa äänestetään myös asumisesta – puolet kiinteistöjen hoitomenoista määrittyy kunnissa

Alue- ja kuntavaalit järjestetään ensi viikon sunnuntaina. Kunnilla on lukuisia asumiseen liittyviä tehtäviä. Kuntien ja hyvinvointialueiden päätökset vaikuttavatkin monin tavoin taloyhtiöiden arkeen.

12.9.2025

Uudellamaalla kiinteistökustannukset maan korkeimpia – Järvenpää kaikkein kallein

Järvenpää on kiinteistökustannuksiltaan Uudenmaan alueen ja samalla koko Suomen kallein kunta, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä. Seuraavaksi kalleimmat kunnat ovat Helsinki, Tuusula ja Vihti.

kuntavaalikiertue

16.1.2025

Kuntavaalikiertue pysähtyy maaliskuussa Espoossa ja Helsingissä

Alue- ja kuntavaalit järjestetään huhtikuussa. Kiinteistöliitto ja Vuokranantajat järjestävät kevään aikana ympäri maata kiertävän kuntavaalikiertueen. Tilaisuuksissa kuullaan, miten paikalliset kuntavaaliehdokkaat ratkoisivat asumisen polttavia kysymyksiä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti