Miten toimitaan, kun asukas aiheuttaa viemäritukoksen huoneistossaan esimerkiksi huuhtomalla kissanhiekkaa wc-pöntöstä? Voiko taloyhtiö periä tukoksen avaamisesta aiheutuneet kustannukset asukkaalta?
Asunto-osakeyhtiölain 4 luvun 2 §:n mukaan taloyhtiö vastaa rakennuksen ja huoneistojen perusjärjestelmien, kuten viemärien, kunnossapidosta. Myös vastuunjakotaulukossa viemäritukos on erikseen mainittu yhtiön vastuulle kuuluvaksi. Yleinen lähtökohta siis on, että taloyhtiö vastaa viemärin avaamisesta aiheutuvista kustannuksista.
Lain 4 luvun 3 § säätää kuitenkin osakkaalle huolellisuusvelvoitteen oman huoneistonsa käytössä. Tämä velvollisuus koskee myös sellaisia rakennuksen osia, joiden kunnossapito kuuluu yhtiölle. Osakkaan on huolehdittava huoneistosta siten, ettei hän toiminnallaan aiheuta vahinkoa tai tarpeetonta rasitusta yhtiön vastuulla oleville rakenteille ja järjestelmille. Lisäksi osakkaalla on velvollisuus ilmoittaa viivytyksettä havaitsemistaan kunnossapitotarpeista, kuten tukkeutuneesta viemäristä.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään