Kompostoinnista tulee jatkossa ilmoittaa ja sitä valvotaan tarkastuskäynneillä

EU:n jätesäädöspaketin keskeisenä tavoitteena on vähentää jätteen määrää sekä lisätä uudelleenkäyttöä ja biojätteen kierrätysastetta. Suomi pyrkii tavoitteeseen muun muassa jätelakiin kirjatulla kotikompostoinnin ilmoitusvelvollisuudella.

– Käytännössä tämä tarkoittaa, että jokaisen on ilmoitettava kompostoinnistaan jätehuoltoviranomaiselle, jäteasiainpäällikkö Christine Perjala Uudenmaan jätelautakunnasta kertoo Itäväylä-lehdelle.

Ilmoitusvelvollisuus astuu voimaan Uudenmaan jätehuoltoviranomaisen alueella 1.9., johon mennessä ilmoitus jätettävä. Ilmoitus tulee tehdä myös vapaa-ajan asunnolta.

– Velvollisuus ilmoittaa kompostoinnista koskee kaikkia eli niin omakotitaloja, taloyhtiöitä kuin vapaa-ajan asuntoja. Ilmoitus tulee tehdä, vaikka kiinteistöllä kompostoidaan vain osan aikaa vuodesta, Perjala sanoo.

Uudellamaalla jätehuoltoviranomaisena toimii Lohjan jätekeskuksen alueella päämajaansa pitävä Uudenmaan jätelautakunta, jonka alueeseen kuuluu kaksitoista kuntaa: Askola, Hanko, Inkoo, Karkkila, Lohja, Loviisa, Pornainen, Porvoo, Raasepori, Sipoo, Siuntio ja Vihti. Myrskylä ja Pukkila kuuluvat Lahden seudun jätelautakunnan sekä Lapinjärvi Kymen jätelautakunnan alaisuuteen.

Kompostointia valvotaan tarkastuskäynneillä. Viime vuonna tarkastuskäyntejä tehtiin Uudenmaan jätelautakunnan alueella 200 kiinteistöllä.

Ilmoitus tehdään erillisellä lomakkeella

Uudenmaan jätelautakunta on avannut verkkosivuilleen (www.ujlk.fi) lomakkeen, jolla kompostoinnista ilmoitetaan. Lomakkeen voi täyttää sähköisesti tai tulostaa paperille ja lähettää postitse. Sen voi myös pyytää puhelimitse.

Ilmoitus kompostoinnista tulee uusia viiden vuoden välein, jotta tiedot pysyvät ajan tasalla. Myös kompostoinnin lopettamisesta ja vastuuhenkilön vaihtumisesta on ilmoitettava.

– Puutarhajätteen, kuten risujen ja haravointijätteen, kompostoinnista ei tarvitse ilmoittaa, Perjala sanoo.

Jätehuoltoviranomainen tallentaa tiedot lakisääteiseen kompostointirekisteriin. Rekisterin tietoja käytetään maamme biojätteen kierrätysasteen laskentaan. Suomen tavoite biojätteen kierrätykselle on jopa 65 prosenttia vuoteen 2027, kun se oli 42 prosenttia vuonna 2020.

Kompostiin kelpaavat ruoantähteet, hedelmien, vihannesten ja kanamunien kuoret, suodatin- ja teepussit, kananmunakennot, talouspaperit ja lautasliinat sekä kukkamulta ja kasvien osat. Kompostiin eivät kelpaa aineet, jotka eivät lahoa, kuten tupakantumpit, tuhka ja kalkki sekä pölynimurin pölypussit.

Jos ruuantähteitä ei kompostoida, voi jäteastian tyhjennysväli olla pisimmillään kaksi viikkoa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

20.1.2026

Kaupallinen yhteistyö

Ilmoita taloyhtiösi hallinnolliset tiedot huoneistotietojärjestelmään

Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään ilmoitetaan nyt taloyhtiöiden hallinnollisia tietoja. Näitä tietoja ovat taloyhtiöiden ja osakkeenomistajien remontit, yhtiölainat ja -vastikkeet sekä kunnossapitotarveselvitys. Tiedot voi ilmoittaa Maanmittauslaitoksen verkkopalvelussa.

Maanmittauslaitos

3.2.2026

Kaupallinen yhteistyö

Sisäministeriön uudet ohjeistukset väestönsuojiin ja pelastussuunnitelmaan

Sisäministeriö on julkaissut kolme uutta yleisopasta, jotka sisältävät ohjeet väestönsuojan käyttöönottosuunnitelmasta, kunnossapidosta ja pelastussuunnitelman laadinnasta. Oppaita voivat hyödyntää myös taloyhtiöiden hallitukset.

Safetum

Asunto-osakeyhtiön tulee ilmoittaa kunnossapitotöistä riittävän ajoissa.

8.9.2025

Asunto-osakeyhtiön tulee ilmoittaa kunnossapitotöistä riittävän ajoissa

Asunto-osakeyhtiössä joudutaan tekemään välillä kunnossapitotöitä, jotka voivat vaihdella laadultaan ja laajuudeltaan huomattavasti. Osakasta tulee tiedottaa töistä etukäteen, mutta tarkempaan ilmoitusaikatauluun ei asunto-osakeyhtiölaissa oteta yksiselitteisesti kantaa.

Tilaajille

24.3.2026

Uuden hallituksen tiedot ilmoitettava kaupparekisteriin – laiminlyönnistä sakko

Kun yhtiökokouksessa on valittu uusi hallitus, sen yhteystiedot tulee ilmoittaa kaupparekisteriin, muistuttaa Kiinteistöliitto. Viime vuodesta alkaen Patentti- ja rekisterihallitus voi määrätä 300 sadan euron laiminlyöntimaksun niille, jotka eivät ilmoita yhteystietoja.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti

Osallistu lukijatutkimukseen

Luetko painettua Suomen Kiinteistölehteä? Vastaa lyhyeen kyselyyn ja auta meitä kehittämään lehteä entistä paremmaksi! Samalla osallistut kahden 100 euron GoGift-lahjakortin arvontaan.

Vastaa kyselyyn