Kivistöön tuotettu liikaa pieniä asuntoja

Vantaan apulaiskaupunginjohtaja Hannu Penttilän mukaan Vantaan Kivistön asuntotuotanto on ollut yksipuolista ja pieniä asuntoja on tuotettu liikaa, kertoo Vantaan Sanomat.

Esimerkiksi etuovi.comissa on myytävänä noin 800 vantaalaista, vuosina 2018-2019 valmistunutta kerrostaloasuntoa, joista lähes puolet sijaitsee Kivistössä. Suurin osa Kivistön asunnoista on yksiöitä tai kaksioita. Apulaiskaupunginjohtaja Penttilän mukaan Kivistössä rakentamista tulee nyt suunnata perheasuntoihin ja saada alueen palvelurakenne kuntoon.

RT Rakennusteollisuus ry:n pääekonomisti Jouni Vihmon mukaan valmiiden myynnissä olevien asuntojen määrät ovat nousussa, mutta maltillisella tasolla. Kivistön tilanne ei ole hälyttävä myöskään asuntojen hintakehityksen perusteella. Vaikka Vantaalla asuntojen hinnat olivat keskimäärin reilussa laskussa vuodesta 2017 vuoteen 2018, ei tämä näkynyt Kivistössä kuin 0,1 prosentin laskuna asuntojen hinnoissa.

Lue lisää Vantaan Sanomien artikkelista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asuinrakentaminen kasvaa

4.3.2026

Ennuste: Asuinrakentaminen kasvaa tänä vuonna hitaasti

Rakentamisella on edellytyksiä kääntyä tänä vuonna pieneen kasvuun, mutta asuinrakentamisen kehitys jää heikoksi, selviää kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustavan Raklin suhdannekatsauksesta. Monissa kaupungeissa on ylitarjontaa asunnoista.

22.10.2025

Energiayhteisö taloyhtiössä – näin hyödyt yhteisestä aurinkosähköstä

Energiayhteisössä kyse on taloyhtiön asukkaiden yhteenliittymästä, joka perustetaan yhteistä sähköntuotantoa varten. Energiayhteisöt myös parantavat energiajärjestelmän turvallisuutta kriisitilanteiden ja sähkökatkojen varalta, sillä ne hajauttavat energiantuotantoa.

9.12.2025

Kuukauden kasvo: Asuntosijoittaja on motivoitunut kehittämään taloyhtiötä

Asuntosijoittajan ja taloyhtiössä asuvan osakkaan näkökulmat voivat toisinaan olla eriävät. Myös asuntosijoittajan osaaminen ja verkostot kannattaa kuitenkin hyödyntää yhtiön hallinnossa, suosittelee Suomen Vuokranantajien toiminnanjohtaja Eeva Tammisalo.

imatralaisista taloyhtiöistä puuttuvat venäläisosakkaiden vastikkeet

25.3.2026

Venäjältä ei saada vastikkeita – taloyhtiöt pulassa

Venäläiset ovat ostaneet vuosien varrella asuntoja ja liiketiloja etenkin Itä- ja Kaakkois-Suomesta. Maahan kohdistettujen talouspakotteiden ja maksuliikennesulkujen takia moni taloyhtiö on pulassa, kun venäläisosakkaiden vastikkeet ovat jääneet saamatta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti