Taloyhtiöissä pohditaan joskus, voiko kokouskutsun lähettää osakkaan sijasta tämän sukulaiselle tai muulle henkilölle, joka on aiemmin edustanut tätä valtakirjalla yhtiökokouksessa. Taustalla voi olla epäily siitä, ettei ikääntynyt osakas enää aina ymmärrä yhtiökokouksessa käsiteltäviä asioita.
Yhtiökokouksen kutsutavasta on säädetty asunto-osakeyhtiölaissa. Yhtiökokouskutsu täytyy aina lähettää jokaiselle osakkaalle kirjallisesti. Kutsu täytyy lähettää siihen osakkaan postiosoitteeseen tai (osakkaan pyynnöstä) sähköpostiosoitteeseen, joka on kirjattu Maanmittauslaitoksen osakehuoneistorekisteriin. Rekisterin tiedot päivittyvät väestötietojärjestelmästä.
Jos osakas haluaa kutsun toimitettavaksi muuhun osoitteeseen, hänen on ilmoitettava kyseinen osoite tai sähköpostiosoite Maanmittauslaitokselle. Taloyhtiö ei voi näin ollen päättää lähettää kokouskutsua osakehuoneistorekisteriin merkityn osoitteen sijasta muuhun osoitteeseen.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään