Jyväskyläläisen kerrostalon pihaa värittävät hehkuvat vaahterat – ”Sisäpiha on täydellinen puutarhanhoidolle”

Vaahterat loistavat kerrostalon pihassa.
Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Jyväskyläläinen Tapio Ukkonen hoitaa kerrostalon pihaa kuin omaansa. Ruska-aikaan moni pysähtyy ihailemaan sen häikäiseviä ja eksoottisia vaahteroita.

Logistikkona työskentelevä innokas puutarhaharrastaja Tapio Ukkonen esittelee Jyväskylän Kypärämäessä sijaitsevaa kerrostalopihaa mielellään ruska-aikaan.

– Minusta tämä piha on parhaimmillaan juuri nyt. Kun aurinko paistaa, on aika häikäisevän näköistä, Ukkonen sanoo. Hän asuu vuokralla Jyväskylän Eläkeläisten Tuki ry:n omistamassa talossa.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Sari Toikkanen

Kirjoittaja on puutarha-alaan perehtynyt freelancer.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

30.4.2026

Taloyhtiön omalla niityllä laiduntavat hyönteiset

As Oy Sammonkulma perusti niityn taloyhtiön tontille Tampereen itäiseen kantakaupunkiin. Taloyhtiöniitty lisää kaupunkiluonnon monimuotoisuutta ja veden käytön suhteen se on kestävämpi kuin nurmikko.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli

kaupunkipuiden säilyttäminen

25.7.2025

Neljä syytä säästää kaupunkipuut

Puiden säilyttäminen on osa vastuullista rakentamista, sen suunnittelua ja kiinteistönhoitoa. Helteellä suuret puut varjostavat ja viilentävät pihaa, sateella puiden juuret imevät vettä ja hallitsevat hulevesiä. Puut sitovat ilmasta pienhiukkasia ja parantavat ilmanlaatua.

As Oy Tuurepori

17.3.2026

Hissillä ateriat asukkaille – Satavuotias As Oy Tuurepori oli aikaansa edellä

Turun keskustassa sijaitseva As Oy Tuurepori perustettiin vuonna 1924. Sadan vuoden aikana se on nähnyt lähiympäristön muutoksen ja toiminut kotina kuuluisuuksillekin. Aikansa uusimmalla talotekniikalla rakennetusta talosta on pidetty hyvää huolta ja se jatkaa hyväkuntoisena seuraavalle vuosisadalle.