Joulumyrsky antoi Ruotsille neljänneksen energiasta

Joulunpyhien aikaan riehunut Urd-myrsky tuotti Ruotsille ennätyksellisen määrän tuulisähköä, kertoo brittilehti Independentin verkkolehti.

Ruotsin eteläosien yli pyyhkäissyt myrsky tuotti noin 5,7 miljoonaa kilowattituntia tuulienergiaa. Paljolti sen ansiosta tuulienergiaa tuotettiin tänä vuonna yli puoli miljoonaa kilowattituntia enemmän kuin 2015.

Tälle päivälle päivätty artikkeli kertoo, että alkuviikosta tuuli tuotti 26 prosenttia Ruotsin koko energiankulutuksesta.

– Muutaman viime päivän erittäin tuulinen sää merkitsi, että tuulivoima tuotti lähes yhtä paljon kuin kuusi ydinvoimalaa, sanoi Anders Enqvist, energiayhtiöiden yhteenliittymä Bixia Ab:n riskinhallintayksikön johtaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

lämmön talteenotto

14.3.2025

Poistoilman lämpö kannattaa ottaa talteen ja käyttää rakennuksen lämmitykseen

Vanhoissa asuinkerrostaloissa on koneellinen poistoilmanvaihto, jonka kautta hukataan jopa 40 prosenttia rakennuksen lämpöenergiasta. Poistoilmassa oleva energia on kuitenkin mahdollista ottaa talteen ja käyttää hyväksi rakennuksen lämmityksessä.

varoituksia isännöintiyrityksille

28.8.2025

Isännöinnin eettinen neuvosto antoi varoituksen usealle isännöintiyritykselle

Kevään ja kesän aikana annetuissa lausunnoissaan isännöinnin eettinen neuvosto on suositellut usealle isännöintialan yritykselle varoitusta ja kahdelle huomautusta. Yksi lausunto oli vapauttava, mutta isännöintiyritykselle annettiin toimintaa ohjaava kehotus.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli

veden hinta

22.1.2025

Investointitarpeet nostavat talousveden hintaa

Vesimaksuihin kohdistuu kasvava korotuspaine. Verkostoja on saneerattava, puhdistusvaatimukset kiristyvät, ja vesihuollon turvallisuuteen on panostettava aiempaa enemmän. Keski-Uudenmaan Veden toimitusjohtaja Kari Korhonen vakuuttaa, että vettä kyllä riittää.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti